Հայաստանը ճգնաժամից դուրս կգա 2010 թ.-ի երկրորդ կիսամյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը կսկսի դուրս գալ ճգնաժամից 2010 թ.-ի երկրորդ կիսամյակում: «ԱՌԿԱ» գործակալությանը նման կարծիք է հայտնել NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը:
«Հայաստանի տնտեսությունը բավականին կախյալ վիճակում է, և եթե, ինչպես համարվում է, խոշոր զարգած երկրների տնտեսությունները հասել են ճգնաժամի հատակին, ապա այդ ամենը Հայաստանում ավելի ուշ տեղի կունենա՝ որոշակի ժամանակային տարբերությամբ», – ասաց նա:
Բորսայի գլխավոր տնօրենը ճշտեց, որ այդ հարցը կապում է երկրի ներդրումային մթնոլորտի և օտարերկրա ներդրողների կողմից հայկական շուկայի նկատմամբ հետաքրքրության հետ: Մելիքյանի խոսքերով՝ պոտենցիալ ներդրողների մեծ հոսքն ու Հայաստանի նկատմամբ նրանց հետաքրքրության աճը սկսվեց 2004 թ.-ից և տևեց մինչև 2008 թ.-ը:
Սակայն ծագած ճգնաժամը ստիպեց օտարերկրյա ներդրողներին զբաղվել սեփական ներքին խնդիրների լուծմամբ: «Այսօր հայտարարություններն այն մասին, թե, արդյո՞ք Հայաստանը ֆինանսական ճգնաժամի հատակին է, թե՞ ոչ, սերտորեն կապված է այն բանի հետ, թե արդյո՞ք օտարերկրյա ներդրողները լուծել են իրենց ներքին խնդիրները, թե՞ ոչ», – կարծում է բորսայի գլխավոր տնօրենը:
Մելիքյանը նշեց, որ իրապես խոսել այն մասին, թե ինչպես Հայաստանը հաղթահարեց ճգնաժամը, կարելի կլինի 2009 թ.-ի արդյունքների ամփոփումից հետո: «Այդ տնտեսական ցուցանիշները թույլ կտան հասկանալ, թե ինչպես ենք մենք ավարտել այս տարին, և ինչպես հետագայում օգտագործել այդ տվյալները՝ կրկին հունի մեջ մտնելու համար», – նշեց նա:-0-