Ճգնաժամը Հայաստանի ֆինանսական շուկան չափազանց պասիվ է դարձրել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ֆինանսական շուկան համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի ազեցության տակ չափազանց պասիվ է դարձել ու սպասողական դիրք գրավել: Այս մասին «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեց «Գառնի Ինվեստ» ՈՒՎԿ գլխավոր տնօրեն, ՀՀ ԿԲ նախկին ղեկավար Բագրատ Ասատրյանը:
«Սա հավասարապես վերաբերում է ինչպես ֆինանսական կազմակերպություններին, այնպես էլ սպառողներին: Ամեն դեպքում, նման պատկեր կարելի էր տեսնել մինչև ընթացիկ տարվա օգոստոս»,- նշեց նա:
Ասատրյանի կարծիքով, սեպտեմբեր-հոկտեմբերին նկատվող որոշակի բարելավումը պետք չէ կապել տնտեսական իրավիճակի բարելավման հետ: «Կայունացման մասին խոսակցությունները վաղօրոք են, ՀՆԱ անկումը մեզ մոտ վերջին եռամսյակում ավելի է խորացել ու գերազանցել 18 տոկոսանոց մակարդակը»,- ասաց ընկերության ղեկավարը:
Նա ասաց, որ ՀՆԱ անկման տեմպերի` վերջին ամիսներին նկատվող համեմատական դանդաղումը դեռևս առիթ չէ լավատեսական կանխատեսումների համար, և այն կապված չէ ընդհանուր առմամբ տնտեսական իրավիճակի բարելավման հետ:
ՀՀ կառավարության կանխատեսումների համաձայն, տնտեսական անկումը երկրում 2009թ.-ի արդյունքներով 12-15 տոկոս կկազմի, իսկ ԱՄՀ և ՀԲ կանխատեսումներով, տնտեսական անկումը Հայաստանում 2009թ.-ին 12-ից մինչև 15 տոկոս կկազմի: -0-