Յունիբանկի շահույթը երրորդ եռամսյակում շուրջ 455 մլն դրամ է կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Յունիբանկի շահույթը երրորդ եռամսյակում շուրջ 455 մլն դրամ է կազմել, ասվում է բանկի կայքում:
Տեղեկատվության համաձայն, Յունիբանկի ակտիվները երրորդ եռամսյակում աճել են 57,8 տոկոսով՝ 2008 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 2009 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ին կազմելով 107 մլրդ 347,4 մլն դրամ:
Հաղորդագրության համաձայն, բանկի վարկային ներդրումների ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է 16,2 տոկոսով և կազմել շուրջ 56,8 մլրդ դրամ, իսկ ֆինանսավորումը արդյունաբերության ոլորտում երրորդ եռամսյակում՝ 11,2 մլրդ դրամ: Միևնույն ժամանակ բանկի սպառողական վարկերի պորտֆելը 25,5 մլրդ դրամ է կազմել, իսկ առևտրային հատվածի ֆինանսավորումը՝ 13,3 մլրդ դրամ:
Բավականին զգալի՝ 73,7 տոկոսով աճել է բանկի պարտավորությունների ծավալը՝ երրորդ եռամսյակի վերջին հասնելով 95,7 մլրդ դրամի: Ընդ որում բանկն առաջատար դիրքերում է ժամկետային դեպոզիտների ծավալով՝ 66,4,մլրդ դրամ և ֆիզիկական անձանց ժամկետային դեպոզիտներով՝ 50,5 մլրդ դրամ:
«Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է 2001 թ.-ին։ Այժմ բանկի բաժնետերերն են «Յունիաստրում Ասեթ Մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն՝ 50 տոկոս մասնաբաժնով, իսկ մյուս 50 տոկոսը պատկանում է «էվաինվեստ» ՍՊԸ ռեզիդենտ-ընկերությանը։ Ներկայում բանկն ուի 33 մասնաճյուղ:-0-