Հայաստանի ֆինանսական կազմակերպությունների արտաքին պարտքը երրորդ եռամսյակում 455,5 մլն դոլար է կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Արտաքին աշխարհի նկատմամբ Հայաստանի առևտրային բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների վարկային պարտավորությունները 2009 թվականի երրորդ եռամսյակի վերջին կազմել են 455.5 մլն դոլար` նախորդ եռամսյակի վերջի 499.7 մլն դոլարի փոխարեն՝ կրճատվելով 8,8 տոկոսով:
«Հայաստանի Կենտրոնական բանկի բանբերի» համաձայն` 2009 թվականի երրորդ եռամսյակի ընթացքում առևտրային բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները արտաքին աշխարհից ներգրավել են 75.1 մլն դոլար վարկային միջոցներ, նախկինում ձեռք բերված վարկերի դիմաց կատարել են 117.2 մլն դոլար հիմնական գումարի
մարումներ:
Ինչպես հայտնում է աղբյուրը, երրորդ եռամսյակի վերջին առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների հիմնական վարկատու երկրներն են եղել Ռուսաստանը, որի տեսակարար կշիռը ամբողջի մեջ կազմել է 15.9 % (նախորդ
եռամսյակում` 15.2 %), Ֆրանսիան՝ 11.4 % (նախորդ եռամսյակում` 10.4 %), Լատվիան՝ 10.3 % (նախորդ եռամսյակում՝ 8.5 %) և Գերմանիան՝ 9.5 % (նախորդ եռամսյակում` 9.2 %): Բացի այդ վարկերի մոտ 27 %-ը տրվել է միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Ընդ որում արտաքին աշխարհից ներգրավված վարկերը բանկերը հիմնականում տեղաբաշխել են տնտեսության հետևյալ հատվածներում՝ 137 մլն դոլարը՝ ֆինանսական, 92 մլն դոլարը՝ արդյունաբերության, 68 մլն դոլարը՝
առևտրի ոլորտներում և 65 մլն դոլարը հատկացվել է սպառողական և հիփոթեքային վարկերին:
2009 թվականի երրորդ եռամսյակի վերջին ներգրավված վարկերի միջին կշռված տոկոսադրույքը` նախորդ տարվա վերջի համեմատ, նվազել է և կազմել 5.4 %:
Ընդ որում արտաքին վարկերի մոտ 74.8 %-ը լողացող (LIBOR, EURIBOR, ԿԲ ՊՊ) տոկոսադրույքով է: Վարկերի միջին ժամկետայնությունը մոտ 4.7 տարի է: