Արարատբանկը սկսել է «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագրի վարկավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Արարատբանկը, շարունակելով տրամադրվող վարկերի մատչելիության բարձրացման քաղաքականությունը, սկսում է իրականացնել հիփոթեքային վարկերի տրամադրումը «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրի շրջանակներում, տեղեկացնում է բանկի կայքը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ նշված ծրագրին մասնակցությունը բանկի համար սոցիալական ուղղվածություն ունեցող և բանկի կողմից իրականացվող ծրագրերի կարևորագույն մաս է և բանկի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության անբաժանելի տարր:
Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 29-ին հաստատել է 3 մլրդ դրամ արժողությամբ «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական ծրագիրը։ Ծրագրի պահանջների համաձայն՝ երիտասարդ է համարվում այն ընտանիքը, որի ամուսինների տարիքի գումարը չի գերազանցում 60 տարին և որում ամուսիններից մեկը 35 տարեկանից բարձր չէ։ Միաժամանակ ծրագրով նախատեսված վարկի առավելագույն չափը կազմում է 16 մլն դրամ։ Վարկերը կտրվեն ընտանիքներին 10,5 տոկոս տոկոսադրույքով, որոնցից 2 տոկոսը կսուբսիդավորվի Հայաստանի կառավարության կողմից։ Շահառուների թիվը կկազմի 300-500 ընտանիք։
Արարատբանկը ձևավորվել է 1991 թվականից Հայաստանի ֆինանսական շուկայում գործող «Հայկապբանկ»-ի վերակազմավորման արդյունքում: Բանկի բաժնետերերի կազմի մեջ մտնում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը՝ 25 տոկոս մասնաբաժնով: Բանկի կանոնադրական կապիտալում բաժնետոմսերի 74,1 տոկոսը պատկանում է հիմնական բաժնետեր, խոշոր ձեռներեց, «Ֆլեշ» ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանին:
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն՝ 2009 թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 41,3 միլիարդ դրամ, պարտավորությունները՝ 33,5 միլարդ դրամ, բանկի ընդհանուր կապիտալը՝ 7,8 միլիարդ դրամ, կանոնադրական կապիտալը՝ 6,1 միլիարդ դրամ, վարկային ներդրումները՝ 16,2 միլիարդ դրամ, հաճախորդների հանդեպ պարտավորությունները՝ 25,7 միլիարդ դրամ, իսկ 2009 թ.-ի մաքուր եկամուտը կազմել է 579,9 միլիոն դրամ:
«Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն 2009թ. հունվարի 30-ից դարձել է «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ Արմենիա»-ի անդամ: Այսօրվա դրությամբ բանկն ունի 27 մասնաճյուղ: –0—
Ն.Ա.