Հայաստանում ժամանակավրեպ է IPO իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում IPO իրականացումը ներկա փուլում ժամանակավրեպ է, կարծում է «NASDAQ OMX Արմենիա» ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը։
«IPO իրականացումը կապված է բնակչության և ներդրողների միջոցների ներգրավման հետ։ Մենք լավ հասկանում ենք, թե ինչպիսի իրավիճակում են ներկայում օտարերկրյա շուկաները և Հայաստանը։ Ֆինանսական ճգնաժամի հասկացությունն առայժմ ներկա է, և բոլորը զբաղված են իրենց գործերով։ Այդ պատճառով մինչև հուզումները շուկայում չհանդարտվեն, IPO-ի մասին խոսելը վաղ է»,- ուրբաթ «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեց Մելիքյանը։
Նրա խոսքերով, ներկա փուլում IPO իրականացումը խնդրահարույց է հենց ներդրումային միջոցների բացակայության պատճառով։
Մելիքյանն ավելացրեց, որ եթե նույնիսկ Հայաստանը հաղթահարել է ճգնաժամային ժամանակահատվածը, ապա արտաքին շուկաներում դժվարությունները շարունակվում են։ Բացի այդ, ինչպես կարծում է բորսայի տնօրենը, խնդիրը նաև ներքին ներդրողների IPO ոլորտի ներդրումներին անպատրաստ լինելն է ։
«Ներքին ներդրողները պատրաստ չեն, որովհետև մարդիկ չգիտեն, թե ինչ է նշանակում «բաժնետոմս», դա նրանց ոչ ոք չի բացատրել, և մարդիկ վախենում են բաժնետոմսերից։ Իսկ արտաքին ներդրողները հրաժարվում են միջոցների ներդրումներից դժվարությունների պատճառով։ Առաջին հերթին ճգնաժամից պետք է դուրս գան գնորդները»,- կարծում է Մելիքյանը։
Առաջին IPO-ի շրջանակներում 2009 թվականի մայիսին Հայաստանում ավարտվեց «Արցախ ՀԷԿ» ընկերության բաժնետոմսերի հրապարակային տեղաբաշխման գործընթացը։ Տեղաբաշխվել են «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ 861652 հասարակ անվանական բաժնետոմսեր՝ 604,6 մլն դրամ ընդհանուր ծավալով։ Մեկ բաժնետոմսի տեղաբաշխման գինը սահմանվել է 1050 դրամի չափով։ Տեղաբաշխման ընթացքում ստեղծվել է տեղաբաշխման խումբ, որի անդամ է դարձել նաև Արմսվիսբանկը։
NASDAQ ОМХ Արմենիան (մինչև 2009թ. հունվարի 27-ը` «Հայաստանի Ֆոնդային Բորսա») հիմնադրվել է 2001թ.՝ 21 բրոքերական (դիլերական) ընկերությունների կամավոր միավորման բազայի հիման վրա՝ որպես ինքնակարգավորվող կազմակերպություն: 2007թ. նոյեմբերին ֆոնդային բորսան վերակազմավորվեց բաց բաժնետիրական ընկերության: 2008թ. հունվարի 7-ից NASDAQ ОМХ ընկերությունը՝ ստեղծված ամերիկյան NASDAQ բորսայի և սկանդինավյան OMX բորսային օպերատորի միավորմամբ, NASDAQ ОМХ Արմենիա ֆոնդային բորսայի 100 % բաժնետոմսերի սեփականատերն է: Ֆոնդային բորսան 2009թ. հունիսի 5-ից Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիայի 100 % բաժնետոմսերի սեփականատերն է: ($1 – 402,11 դրամ). –0–