Հայաստանում ուժեղանում է գնաճի ճնշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Սպառողական գնաճի տեմպերը Հայաստանում հոկտեմբերին կազմել են 1 տոկոս։ Հոկտեմբերին տեմպերի արագացման հիմնական գործոնը դարձավ պարենամթերքի 1,6 տոկոսանոց գնաճը։ Ոչ պարենային ապրանքների գները նախորդ ամիս ավելացել են 0,9 տոկոսով, ծառայությունների արժեքն աճել է  0,3 տոկոսով։
11aкm
Պարենամթերքի գների բարձրացումը Հայաստանում նախորդ ամիս պայմանավորված է եղել, հիմնականում, հավկիթի (+20,9 տոկոս) և մրգի (+10,9 տոկոս) գների սեզոնային թանկացմամբ, ինչպես նաև կաթնամթերքի (+3,9 տոկոս) և հացաբուլկեղենի (+2,6 տոկոս) գների ավելացումով։ Հայաստանում հացաբուլկեղենի գների ավելացումը հոկտեմբերին պայմանավորված է ցորենի համաշխարհային գների՝ 7,4 տոկոսով թանկացմամբ մինչև 7,24 ԱՄՆ դոլար մեկ բուշելի դիմաց, և որպես հետևանք, ալյուրի ներքին գների ավելացումով։ Ոչ պարենային մի շարք ապրանքների գնաճը պայմանավորված է եղել հագուստի (+2 տոկոս), կոշիկի (+3,4 տոկոս), ինչպես նաև բենզինի ու դիզելային վառելիքի (1,1 ու 1,6 տոկոս) գների ավելացումով։ Վառելիքի գների ավելացումը կապված է նախորդ ամսում Brent տեսակի նավթի 1 տոկոսանոց թանկացումով մինչև 83,04 դոլար բարելի դիմաց ԱՄՆ-ում նոր խթանող քայլերի ֆոնի ներքո։
Ծառայությունների գների ավելացման հիմնական պատճառը տրանսպորտային փոխադրումների թանկացումն է, որոնք հոկտեմբերին թանկացել են 1,9 տոկոսով վառելիքի արժեքի ավելացման ֆոնի ներքո։
Սպառողական գնաճի տեմպերը Հայաստանում ընթացիկ տարվա առաջին տասն ամիսների ընթացքում կազմել են 5,7 տոկոս։ Մեր կարծիքով, ընթացիկ տարվա մնացած ամիսներին Հայաստանում գնաճային ճնշումը կավելանա, իսկ սպառողական գնաճի տեմպերը կարագանան։ Գնաճի արագացման պատճառը նոյեմբեր-դեկտեմբերին կդառնա պարենամթերքի, մասնավորապես, բանջարեղենի և մրգի գների սեզոնային աճը։ Սա հաստատվում է նաև համաշխարհային շուկաների միտումներով, որտեղ հումքի և պարենամթերքի գները վերջին ժամանակներում աճի ակնհայտ միտում են ցուցադրում։ Հայաստանում սպառողական գնաճի տեմպերը 2010 թվականին, մեր կարծիքով, կկազմեն ոչ պակաս քան 8,5 տոկոս։-0-