«Բիբլոս Բանկ Արմենիայի» վարկային պորտֆելի ծավալը 2010 թ.-ին կկազմի շուրջ 13 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. «Բիբլոս Բանկ Արմենիայի» վարկային պորտֆելի ծավալը 2010 թ.-ի արդյունքներով կկազմի 12,5-13 միլիարդ դրամ, ասաց «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գլխավոր-գործադիր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանը:
«Վարկային պորտֆելի աճն արդեն կազմում է 42 տոկոս», – երեքշաբթի ասաց նա մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ղուկասյանի խոսքերով՝ հաջորդ տարի աճը պետք է կազմի նվազագույնը 60-70 տոկոս: «Հաջորդ տարի վարկավորման դինամիկան և աճը էլ ավելի բարձր կլինեն», – պարզաբանեց նա:
Պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին՝ Ղուկասյանը նշեց, որ 2011 թ.-ին վարկավորման գործընթացում հիմնական շեշտերը կդրվեն փոքր և միջին բիզնեսի ոլորտի, ինչպես նաև արտադրական, արտահանմանը միտված ոլորտների վրա:
2007 թ.-ի հոկտեմբերից «Բիբլոս Բանկ Արմենիայի» (ավելի վաղ «ԻԹԲ» Միջազգային Առևտրային Բանկ») գլխավոր բաժնետերն է «Բիբլոս Բանկ Էս.Էյ.Էլ»-ը (“Byblos Bank” SAL)՝ 65 տոկոս մասնաբաժնով: «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կանոնադրական հիմնադրամում Զարգացման և Վերակառուցման Եվրոպական Բանկը (ԶՎԵԲ) և ՕՊԵԿ-ի Միջազգային Զարգացման Հիմնադրամը (ՕՄԶՀ) ձեռք են բերել մասնակցություն հետևյալ կերպ. ԶՎԵԲ – 25% բաժնետոմս, ՕՄԶՀ – 10%: (1 դոլարը 360,16 դրամ է):-0-