Հայաստանին հաջողվել է հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները. պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանին անցնող տարվա առաջին 11 ամիսների ընթացքում հաջողվել է հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամի հիմնական հետևանքները, կարծում է ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը։
«2010թ.-ը կարելի է որպես հետճգնաժամային բնութագել, և բնական է՝ Հայաստանի բոլոր տնտեսական զարգացումներն այդ իրողությունից են բխել»,- երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Մինասյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի համար հեռացող տարվա գլխավոր առաջնայնությունը նախաճգնաժամային 2008թ.-ի տնտեսական նվաճումների վերականգնումն է, ինչը, ըստ էության, հաջողվել է իրականացնել։
«Պետբյուջեի պակասորդի ցուցանիշը 2009թ.-ին նվազել է 7,55 տոկոսով՝ 2010թ.-ին դառնալով 6 տոկոս, իսկ բյուջեում 2011թ.-ին այդ ցուցանիշների առավել մեծ նվազումներ են նախատեսվում։ Նաև 14 տոկոսով ապահովվել է պետբյուջեի հարկերի հավաքագրման ցուցանիշների աճը»,- նշեց Մինասյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ այս տարի Հայաստանի տնտեսական աճի մասին է վկայում այն փաստը, որ ՀՆԱ-ի իրական աճը 2,6 տոկոս է կազմել՝ բյուջեում նախատեսված 1,2 տոկոսի փոխարեն, ինչն իր հերթին պայմանավորված է արտադրության ծավալի 11 տոկոս աճով, ինչպես նաև ծառայությունների ոլորտի՝ 6,6 տոկոսով։
«Շատ կորևոր է նշել հաշվետու ժամանակահատվածում արտահանման և ներմուծման աճի դինամիկան։ Հայտնի է, որ Հայաստանում միշտ ներմուծման ծավալի աճ է գրանցվել։ Սակայն այս տարի ներմուծման ծավալի աճի (14 տոկոս) հետ մեկտեղ նաև 41 տոկոս արտահանման աննախադեպ աճ է գրանցվել։
Պատգամավորը նաև բնորոշ է համարում երկրում շինարարության ծավալի 4 տոկոսանոց անկումը։ «Դա զարմանալի չէ, քանի որ մենք արդյունաբերության և տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ավել բարձր մակարդակի ենք անցնում»,- ասաց նա։
Տնտեսական ոլորտում հեռացող տարվա բացասական երևույթների թվում   Մինասյանը նշեց գյուղատնտեսության ոլորտի 14,5 տոկոսանոց անկումը, ինչպես նաև 8 տոկոսանոց գնաճը։