Ֆինանսական միջնորդության մակարդակը Հայաստանում հասել է 50%. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Ֆինանսական միջնորդության մակարդակը Հայաստանում հասել է շուրջ 50 տոկոսի, ասաց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
«Սա բավականին բարձր մակարդակ է Հայաստանի համար։ 2008 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 28 տոկոս, իսկ 90-ականների վերջին՝ 13-14 տոկոս»,- ասաց նա երեքշաբթի մամուլի ասուլիսում՝ ամփոփելով Հայաստանի բանկային համակարգի հնգամսյա գործունեության արդյունքները։
Ջավադյանը նշեց, որ ՀՆԱ-ի նկատմամբ վարկերի հարաբերակցությունը կազմում է մոտ 30 տոկոս, ընդ որում 2008 թվականին այդ ցուցանիշը կազմում էր 16,7 տոկոս, իսկ 90-ականներին՝ 10 տոկոսից պակաս։
«Չաշխատող վարկերի, այդ թվում, ոչ ստանդարտ վարկերի ցուցանիշը ներկայումս կազմում է 3,4 տոկոս»,- հաղորդեց նա։
ԿԲ ղեկավարի խոսքերով՝ բանկային կապիտալի ադեկվատության ցուցանիշն այսօր կազմում է մոտ 21 տոկոս, «ինչը բավականին բարձր ցուցանիշ է նույնիսկ եվրոպական զարգացած և զարգացող երկրների համեմատ, ինչպես նաև ԱՊՀ-ի երկրների միջին ցուցանիշից բավականին բարձր է»։ -0-