Հայկական երեք հուշադրամներ արժանացել են մրցանակների Սանկտ Պետերբուրգի «Հուշադրամների համաստեղություն-2011»-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից 2010թ.-ին թողարկված հուշադրամներից երեքն արժանացել են մրցանակների Սանկտ Պետերբուրգում սեպտեմբերի 28-ին կայացած «Հուշադրամների համաստեղություն-2011» 5-րդ միջազգային մրցույթում, հայտնում է «ԱՌԿԱ» գործակալությունը՝ հղում անելով Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությանը:
Մրցանակները հանձնվել են հետևյալ անվանակարգերում` «Տարվա արծաթ» հուշադրամը, «Հաջող գեղարվեստական լուծում» և «Հուշանվերային հուշադրամ»:
Հաղորդագրության համաձայն, «Տարվա արծաթ» անվանակարգում առաջին տեղը զբաղեցրել է հինգերորդ հայ պատմիչ Մովսես Խորենացու ծննդյան 1600-ամյակին նվիրված հուշադրամը: Դրամն արժանացել է մրցանակի, դիպլոմի և հավաստագրի:
«Զազե» հայկական դրամները («Հաջող գեղարվեստական լուծում» անվանակարգում) և «Լվածաղիկ Զանգեզուրյան» դրամը («Հուշանվերային հուշադրամ» անվանակարգում) ստացել են երրորդ տեղերը: Երկու դրամներն են արժանացել են դիպլոմների:
«Հուշադրամների համաստեղություն-2011» միջազգային մրցույթն անց է կացվում 2007 թվականից` յուրաքանչուր տարի: Մրցույթին ներկայացված էր ավելի քան 200 հուշադրամ աշխարհի 25 երկրից:
Հաղթող հուշադրամները որոշվում են փորձագիտական ժյուրիի անդամների հեռակա քվեարկությամբ՝ մրցույթի մասնակիցների ներկայացրած պատկերների և բնութագրումների հիման վրա:
Մրցույթի կազմում են փորձագետներ համաշխարհային հայտնի թանգարաններից և աճուրդի տներից, ազգային բանկերից, հուշադրամներ մատակարարող ընկերություններից, դրամագիտական ասոցիացիաներից և մետաղադրամների վերաբերյալ մասնագիտացված պարբերականներ թողարկող հրատարակչություններից:
Հուշադրամների հեղինակն է Ֆիլատելիայի և դրամագիտության համահայկական ակադեմիայի թղթակից անդամ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Է. Կուրղինյանը: Կուրղինյանը  արժանացել է բազմաթիվ միջազգային մրցանակների ու մեդալների: Նա շուրջ 50 նամականիշների, փոստային բացիկների, բուկլետների և հուշադրամների հեղինակ է: -0-