Հայաստանում շուրջ 100 հազար մարդ ԱՊՊԱ պայմանագիրը չի վերակնքել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ավտոտրանսպորտային միջոցների մոտ 100 հազար սեփականատերեր դեռ ԱՊՊԱ պայմանագրերը չեն վերակնքել, ասաց «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանը՝ հաշվի առնելով ավտոապահովագրողների գրասենյակի տվյալները:
«Մենք դժվարանում ենք պատասխանել այն հարցին, թե ինչով է դա պայմանավորված: Հնարավոր է, որ մարդկանց մոտ կարծիք է ձևավորվել, որ դա պարտադիր չէ, քանի որ երկրորդ տարում ԱՊՊԱ-ն չի գործելու»,- չորեքշաբթի «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում ասաց նա:
Ըստ նրա, հնարավոր է նաև, որ անցած տարի Ճանապարհային ոստիկանության կողմից ԱՊՊԱ կտրոնների ստուգման ուղղությամբ ձեռնարկած լծակները լիովին չեն օգտագործվել:
Գրիգորյանը կարծում է, որ դրա բացասական հետևանքներն արդեն այսօր ակնհայտ են:
Նա նշեց, որ այդ հարցը պետք է ողջ լրջությամբ դրվի ինչպես ավտոապահովագրողների գրասենյակի, այնպես էլ Կենտրոնական բանկի առջև, քանի որ «եթե այդ իրավիճակը չշտկվի, ապա դա լուրջ խնդիրների կհանգեցնի»:
«Այսօր իրավիճակը հնարավոր է ուղղել միայն վարչական լծակների օգտագործմամբ, և Ճանապարհային ոստիկանությունը պետք է ավելի խստորեն մոտենա այդ հարցին»,- ասաց Գրիգորյանը:
ԱՊՊԱ-ի ինստիտուտը Հայաստանում գործում է 2011թ.-ի հունվարի 1-ից: Հայաստանում ԱՊՊԱ-ի նպատակն է ավտոտրանսպորտային միջոցների շահագործման հետևանքով տուժածներին պատշաճ փոխհատուցման վճարում ապահովելը, ինչպես նաև տուժածների շահերը պաշտպանելը: Հանրապետությունում հաշվարկվում է շուրջ 430 հազար ավտոմեքենա: -0-