Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը 2012թ.-ի մարտին, 2011-ի մարտի համեմատ, կազմել է 6,6%
ԵՐԵՎԱՆ, 2 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Ըստ վիճակագրական տվյալների. Հայաստանի տնտեսական ակտվիվության ցուցանիշի աճը ընթացիկ տարվա մարտին, 2011 թվականի մարտի համեմատ, կազմել է 6,6 տոկոս, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունից:
Միաժամանակ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-մարտին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 6,1 տոկոսով:
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ այս տարվա մարտին՝ 2011թ. մարտի համեմատ, շինարարության ոլորտում գրանցվել է 9,5% անկում: Իսկ շինարարական աշխատանքների ծավալը մարտին կազմել է ավելի քան 20,7 մլրդ դրամ՝ փետրվարի համեմատ ավելանալով շուրջ 2 անգամ:
Մարտին արտադրվել է ավելի քան 85,6 միլիարդ դրամի արդյունաբերական արտադրանք, ինչը 2011 թվականի մարտի ցուցանիշից բարձր է 12,6 տոկոսով և նախորդ ամսվա ցուցանիշից՝ 9,2 տոկոսով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գյուղատնտեսության ծավալը, նախորդ տարվա նույն շրջանի համեմատ, աճել է 0,1%-ով՝ կազմելով մոտ 27,1 մլրդ դրամ:
Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալը 2012թ.-ի մարտի  արդյունքներով կազմել է 24,4 մլրդ դրամ՝($525,6 մլն.)՝ 2011 թվականի մարտի  համեմատ աճելով 20,4%-ով:
2012թ. մարտին մատուցված ծառայությունների  ծավալն աճել է 12,6%-ով՝ նախորդ տարվա նույն շրջանի համեմատ՝ կազմելով մոտ 74,9 մլրդ դրամ: