«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը բանկային հաշիվ է բացել սիրիահայերին օգնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը մեկշաբաթյա բանկային հաշիվ է բացել սիրիահայերին օգնելու համար, հայտնում է Հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը։
Որոշումն ընդունվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահության կողմից` Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկով։
«Հայաստան» հիմնադրամի վերահսկողության ներքո կուտակված գումարներն ամբողջությամբ կփոխանցվեն Սիրիայում հայ համայնքի ազգային իշխանությանը, և տեղում ստեղծված համակարգող մարմինն ինքը` ըստ նպատակահարմարության կբաշխի դրանք` ծագող խնդիրներին առավել արդյունավետ լուծում տալու նպատակով:
«Ներկայում Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի հետեւանքով տարբեր պետություններում անցկացվում են տարերային դրամահավաքներ, որոնց ընթացքում հավաքված գումարները կարող են փոշիանալ: Նման անցանկալի ընթացքից խուսափելու համար է, որ սիրիահայերին օգնել ցանկացող մեր բոլոր հայրենակիցներին ընձեռվում է հնարավորություն նվիրատվություններ կատարել առանձնացված դրամային եւ արտարժութային հետեւյալ հաշվեհամարներին»,– ասվում է հաղորդագրությունում։