ԱՄՆ-ն հետաքննություն է սկսել UniCredit դուստր կառույցի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ իշխանությունները սկսել են ստուգել տեղեկություններն այն մասին, թե HVB բանկը՝ իտալական UniCredit դուստր կառույցը, Իրանի հետ գործարար կապեր ունի:  Միջազգային մեկուսացման ռեժիմին դիմանալու համար Թեհրանին օգնող ձեռնարկությունները պատժամիջոցների են ենթարկվում ամերիկյան տարածքում:
Reuters-ի հաղորդագրության համաձայն, HVB ղեկավարությունը հերքում է բոլոր մեղադրանքները: Վարկային կազմակերպության թոփ մենեջմենթից հայտնել են, որ մտադիր են համագործակցել քննիչների հետ, հաղորդում է rbc.ru-ն:
Բացի HVB-ից, ԱՄՆ սկսել է ստուգել մի շարք այլ բանկերի գործունեությունը: Կասկածի տակ հայտնվածների թվում են բրիտանական HSBC-ին և Standard Chartered-ը, ինչպես նաև գերմանական Deutsche Bank-ը: Բոլոր վարկային կազմակերպություններում կարծում են, որ Իրանի հետ համագործակցության մասին տեղեկությունն իրականությանը չի համապատասխանում: Ներկա պահին բանկերից ոչ մեկին մեղադրանք չի ներկայացվել: Գործարար մամուլում հակառակ կարծիքն են հայտնում նրանց դեմ ուղղված կասկածների արդարացիության մասին:
Ըստ Deutsche Bank-ի մենեջմենթի պնդումների, Իրանի հետ ֆինանսական կապերի վերաբերյալ ենթադրությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ հակասում են «պատժված» պետություններից հաճախորդներին անտեսելու կորպորատիվ քաղաքականությանը, որոնց ցուցակում է ներառված ոչ միայն Իրանը,այլ նաև Սուդանն ու Հյուսիսային Կորեան:
Իրանի դեմ ուղղված ԱՄՆ պատժամիջոցների նոր խմբագրումը հաստատվել է 2012թ.-ի օգոստոսին: Ներկա պահին առևտրային գործունեության սահմանափակումներին կբախվի ցանկացած ընկերություն, որը բիզնես է վարում Իրանի ապահովագրական հատվածում, օգտագար հանածոների արդյունահանման, փոխադրումների, վարկային հարաբերությունների ոլորտում:
Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) և Արևմուտքի երկրների կառավարություններն Իրանին կասկածում են միջուկային զենքի ստեղծման մեջ: 2011թ.-ի նոյեմբերից Իսրայելի իշխանությունները սպառնում են Թեհրանին ռմբակոծել այդ ծրագրի արտադրական կենտրոնները: -0-