Դվորկովիչը դեմ չէ, որ պաշտոնյաները հաշիվներ ունենան ՌԴ բանկերի արտասահմանյան մասնաճյուղերում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը հնարավոր է համարում այն, որ կարող է պաշտոնյաներին հաշիվներ պահելու իրավունք տրվի ՌԴ բանկերի արտասահմանյան մասնաճյուղերում, եթե, իհարկե, պահպանվի թափանցիկությունը, հայտնում է Փրայմը։
«Գլխավորը թափանցիկությունն է։ Եթե նման որոշումը թույլ է տալիս թափանցիկություն ապահովել, իսկ ինչու՞ ոչ։ Սակայն կրկնում եմ` այդ հարցը իմ ձեռնահասության շրջանակում չէ»,– ասել է Դվորկովիչը լրագրողներին։
«Կարևոր է, որ եկամուտների և գույքի, ինչպես նաև եկամուտների խոշոր ծախսերի համապատասխանության մասին տեղեկությունները հասկանալի և թափանցիկ լինեն հասարակության համար»,– նշել է փոխվարչապետը։
Ըստ նրա, ֆինանսական գործիքները (որտեղ է հնարավոր գումար պահել, իսկ որտեղ` ոչ) կարելի է քննարկել Պետդումայում։
Ավելի վաղ նման առաջարկով հանդես էր եկել Խնայբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը` Պետդումային առաջարկելով քննարկել այդ հարցը։
Խնայբանկի ղեկավարն առավել արդյունավետ է համարում արտասահմանյան բանկերում պետական ծառայողների կողմից հաշիվների և ավանդների բացման արգելքի կիրառումը, որոնք ռուսական վարկային կազմակերպությունների դուստր բանկեր չեն։
Ինչպես ավելի ուշ պարզաբանել էր Սահմանադրական օրենսդրության և պետական շինարարության պետդումայի կոմիտեի նախագահ Վլադիմիր Պլիգինը, առաջարկվում է պաշտոնյաներին իրավունք տալ արտասահմանյան բանկում հաշիվ բացել, եթե այդ արտասահմանյան բանկերը վերահսկվում են ռուսական վարկային կազմակերպության կողմից, որը Ռուսաստանի Բանկի գլխավոր արտոնագիրն ունեն` բանկային գործառնություններ իրականացնելու համար։
Խնայբանկի առաջարկներում մատնանշվում է, որ դա կարող է լինել բաժնետոմսերի 75 տոկոսը, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն վերահսկվում են ռուսական վարկային կազմակերպության կողմից։ –0–