Ռուսական բանկերը կհրապարակեն տնօրենների խորհրդի անդամների և հաշվապահների կենսագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսական բանկերն ամենայն հավանականությամբ ստիպված կլինեն հրապարկել տնօրենների խորհրդի անդամների և հաշվապահների կենսագրությունը։ Օրենքի նախագծի վերաբերյալ ուղղումների հեղինակը Պետդումայի ֆինանսական շուկայի կոմիտեի փոխնախագահ Դմիտրի Սավելևն է։ Այս մասին գրում է «Իզվեստիա» թերթը։
Այսօր օրինագծով նախատեսվում է, որ բանկերը պետք է իրենց պաշտոնական կայքում հրապարակեն միայն իրենց ղեկավարների պրոֆեսիոնալ գործունեության և որակավորման մասին տեղեկությունը։ Սավելևն առաջարկում է այդ օրենքը տարածել նաև տնօրենների խորհրդի անդամների, գլխավոր հաշվապահների, նրանց տեղակալների ու մասնաճյուղերի ղեկավարների վրա։
Ինչպես գրում է թերթը, նրանք պետք է հրապարակեն հետևյալ տեղեկությունները` անուն–ազգանուն–հայրանուն, զբաղեցրած պաշտոնները, մասնագիտական կրթությունը։ Հարկ կլինի նշել նաև վերջին հինգ տարիների ընթացքում աշխատանքային փորձի վերաբերյալ տեղեկությունները` նշելով պաշտոններն ու այն խնդիրները, որոնք լուծել է այդ պաշտոնում աշխատելու ժամանակ, գրում է РБК–ն։