Արթուր Ջավադյանը վերընտրվել է ՀՀ ԿԲ նախագահի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 մայիսի./ԱՌԿԱ/.  ՀՀ Ազգային ժողովը երեքշաբթի տեղի ունեցած նիստի ժամանակ վերընտրել է Արթուր Ջավադյանին ԿԲ նախագահի պաշտոնում։
Ջավադյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 77 պատգամավոր, դեմ` 2 պատգամավոր։ Անվավեր քվեաթերթիկներ չեն եղել։
Ջավադյանի թեկնածությունը դրվել էր խորհրդարանի քննարկմանը նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկով։ Թեկնածությունն այլընտրանք չունի։
Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն` ԿԲ նախագահին նշանակում է խորհրդարանը նախագահի առաջարկով վեց տարի ժամկետով։
Ջավադյանը, նախօորեին ելույթ ունենալով խորհրդարանում, շնորհակալություն է հայտնել իրեն ցուցաբերած վստահության համար։
«Գիտակցում եմ, որ հնարավորություն եմ ստացել շարունակել ծառայել ժողովրդին` ինձ վրա վերցնելով մեծ պատասխանատվություն Հայաստանի քաղաքացիների, նախագահի, խորհրդարանի և ԿԲ աշխատակազմի առջև», – ասել է նա։
Ներկայացնելով վերջին վեց ամսվա ընթացքում իրականացրած աշխատանքը` Ջավադյանն ընդգծել է, որ ԿԲ–ին հաջողվել է հետճգնաժամային շրջանում ոչ թե հակադրել, այլ զուգադրել Սահմանադրության և օրենքների կողմից ներկայացրած նպատակները, որոնք վերաբերում էին գների կայունության ապահովմանը` որպես հիմնական առաջնահերթություն դիտարկելով ֆինանսա–տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարումը։–0–