Լոնդոնում ոսկու գինը հասել է երկու ամսվա ընթացքում առավելագույն ցուցանիշին` գերազանցելով ունցիայի դիմաց 1300 դոլարի շեմը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների կանխիկ շուկայում առավոտյան ֆիքսինգի (AM Fixing) նկատմամբ ոսկու spot արժեքն այսօր հասել է ավելի քան երկու ամսվա առավելագույն ցուցանիշի` գերազանցելով ունցիայի դիմաց 1300 դոլարի շեմը։ Լոնդոնում այսօր ոսկու AM Fixing–ի գինը պաշտոնապես կազմել է 1310,00 դոլար/ունցիա։ Սա 2014 թ.–ի ապրիլի 15–ից գրանցված ամենաբարձր ցուցանիշն է, գրում է ՌԲԿ–ն։
Այսօր Լոնդոնում ոսկին թանկացել է 28,0 դոլարով (+2,2%)` փոփոխվելով ժամկետային շուկայի գնային ցուցանիշների նկատմամբ։ Այսպես, AM Fixing–ի գինը հայտարարելու պահին Նյու Յորքի COMEX բորսայում ոսկու ակտիվ ֆյուչերսը սակարկվում էր 1307,1-1322,5 դոլար/ունցիա միջակայքում, իսկ վերջին գործարքի արժեքը կազմել է 1310,5 դոլար/ունցիա։
– հունիսի 19– 1282,00 (AM Fix), 1293,00 (PM Fix);
– հունիսի 18 – 1269,00 (AM Fix), 1269,75 (PM Fix);
– հունիսի 17 – 1264,50 (AM Fix), 1267,50 (PM Fix);
– հունիսի 16 – 1281,75 (AM Fix), 1276,25 (PM Fix);
– հունիսի 13 – 1273,00 (AM Fix), 1273,00 (PM Fix):
Այս տարի Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների շուկայում ոսկու առավելագույն գինը գրանցվել է մարտի 14–ին, երբ նրա երեկոյան ֆիքսինգը (PM Fixing) հասել է $1385,00/ունցիա ցուցանիշին։ Այդ օրը դա ավելի քան 6 ամսվա (2013 թ.–ի սեպտեմբերի 9–ից) ամենաբարձր ցուցանիշն էր։
Այս տարի Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների շուկայում ոսկի ամենացածր գինը գրանցվել է հունվարի 8–ին, երբ նրա երեկոյան ֆիքսինգը (PM Fixing) նվազել է մինչև ունցիայի դիմաց 1221,00 դոլարի։ Այդ օրը դա 2013 թ.–ի դեկտեմբերի 31–ից հետո գրանցված ամենացածր ցուցանիշն էր։–0–