Visa-ն և Mastercard-ը չեն ապաակտիվացնի Ռուսաստանի՝ պատժամիջոցների տակ հայտնված բանկերի քարտերը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Թեև ռուսական Վնեշէկոնոմբանկի, Գազպրոմբանկի և դրանց «դուստրերի» նկատմամբ ԱՄՆ-ի իշխանությունները պատժամիջոցներ են սահմանել, այնուհանդերձ Visa և Mastercard միջազգային վճարային համակարգերը կշարունակեն սպասարկել այդ բանկերի թողարկած վարկային և դեբետային քարտերը:
«Պատժամիջոցները, որոնց ներդրման մասին հայտարարվել էր չորեքշաբթի, տարածվում են կոնկրետ բանկերի` ԱՄՆ-ի կապիտալի շուկայի հանդեպ հասանելիության վրա և չեն անդրադառնում մեր գործունեության վրա», – Ինտերֆաքսին տեղեկացրել է Mastercard-ի ներկայացուցիչը, հաղորդում է РБК-ն:
«Քարտերը մշակվում են սովորական ռեժիմով», – տեղեկացրել է Visa-ի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Գազպրոմբանկում հայտնել են, որ ԱՄՆ-ի ներդրած պատժամիջոցները չեն ազդում բանկի ֆինանսական կայունության վրա:
«Բանկն աշխատում է սովորական ռեժիմով: Հաճախորդների՝ իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց բոլոր հանձնարարությունները, ներդրողների, ավանդատուների և վարկատուների նկատմամբ բոլոր պարտավորությունները կատարվում են ամբողջ ծավալով սահմանված ժամկետներում: Առանց ձգձգումների սպասարկվում են հաճախորդների ռուբլու և արտարժույթի հաշիվները, այդ թվում նաև միջազգային համակարգերի բանկային քարտերը», – նշվում է Գազպրոմբանկի տեղեկատվության մեջ:-0-