Credit Suisse-ի շահույթը գրեթե կրկնապատկվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Շվեյցարիայի` մեծությամբ երկրորդ Credit Suisse Group AG բանկի զուտ շահույթը 2014 թ.-ի երրորդ եռամսյակում գրեթե կրկնակի ավելացել է՝ առևտրային հաճախորդների ծավալների էական աճի հաշվին, ինչի արդյունքում ավելացել են նաև բանկի միջնորդային եկամուտները, հաղորդում է Vestifinance.ru-ն:
Բանկի մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ զուտ շահույթը հուլիս-սեպտեմբերին ավելացել է՝ 2013 թ.-ի նույն ժամանակահատվածում գրանցված 454 մլն շվեյցարական ֆրանկից հասնելով 1,03 մլրդ ֆրանկի (1,08 մլրդ դոլար):
Մինչև հարկերի վճարումը գրանցված բազային շահույթն ավելացել է 89 տոկոսով՝ հասնելով 1,3 մլրդ ֆրանկի: Բանկը գրանցել է եռամսյակային հասույթի 20 տոկոսանոց աճ՝ մինչև 6,54 մլրդ ֆրանկ:
«Բազել III»-ի կանոններին համապատասխան` առաջին աստիճանի կապիտալի բավարարվածության ցուցանիշը երրորդ եռամսյակի վերջում կազմել է 16,4 տոկոս՝ մեկ տարի առաջ գրանցված 13,6 տոկոսի համեմատ:
Credit Suisse ներդրումային ստորաբաժանումը հաշվետու ժամանակահատվածում մինչև հարկերի վճարումը գրանցված շահույթն ավելացրել է՝ հասցնելով 516 մլն ֆրանկի՝ մեկ տարի առաջ գրանցված 229 մլն ֆրանկի համեմատ:
Credit Suisse ստորաբաժանման մինչև հարկվերի վճարումը գրանցված շահույթը ունևոր հաճախորդների բանկային սպասարկման և ակտիվների կառավարման ոլորտում նվազել է 7 տոկոսով՝ դառնալով 943 մլն ֆրանկ: