Համաշխարհային բանկը 75 մլն դոլար վարկ է տրամադրում Հայաստանին մի շարք ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը քննարկել և հաստատել է 75 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ վարկի տրամադրումը Հայաստանին` Զարգացման քաղաքականության երկրորդ գործառնության (ԶՔԳ) ներքո, որն ուղղված է գործարար–միջավայրի, ֆինանսների, քաղաքացիական ծառայության, սոցիալական պաշտպանության, հանրային ենթակառուցվածքների և բնապահպանության ոլորտներում նախատեսված բարեփոխումների իրագործմանը։
Այս ծրագիրը երկրորդն է DPO երեք ծրագրերից, որը կօգնի Հայաստանին իրագործել սեփական ռազմավարական նպատակները, մասնավորապես` աշխատատեղերի ստեղծման հարցում, ինչը Հայաստանի համար զարգացման ճանապարհին հիմնական մարտահրավերն է։
«Զարգացման քաղաքականության գործառնության երկրորդ ծրագիրն ուղղված է տնտեսական աճի և կայունության օժանդակությանը աղքատության կրճատման և ընդհանուր բարեկեցության խթանման հարցերում» – հինգշաբթի լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀԲ Երևանի գրասենյակի տնօրեն Լորա Բեյլը:
Ըստ նրա, ծրագիրն ուղղված է աշխատատեղերի ստեղծմանը մրցունակության ամրապնդման և հարկաբյուջետային, սոցիալական և բնապահպանական կայունության բարձրացման միջոցով։
«Աշխատատեղերի ստեղծումը կարևոր է Հայաստանի քաղաքացիների համար։ Այն ոլորտները, որոնցում բարեփոխումներ են իրականացվում, բազմազան են, որովհետև միայն դրա շնորհիվ է հնարավոր դառնում աշխատատեղերի ստեղծումը»,– ասել է Բեյլին։
Նա նշել է, որ ՀԲ–ն Հայաստանի կառավարության հետ համատեղ մի քանի տարվա ռազմավարական տեսլական է մշակել։ ՀԲ–ն պարբերաբար մոնիթորինգ է անցկացնում և ճշգրտումներ կատարում` ելնելով զարգացումներից և փոփոխություններից։
Համաշխարհային բանկի հայկական գրասենյակի ավագ տնտեսագետ, ծրագրի համաղեկավար Գոհար Գյուլումյանն իր հերթին ավելի մանրամասն ներկայացրեց ծրագրի ուղղությունները։
«Ծրագիրը բաղկացած է հինգ բաղադրիչից։ Դա բիզնես–միջավայրի, պետական կառավարման, ենթակառուցվածքների, սոցիալական հատվածի և բնապահպանության ոլորտի բարելավումն է»,– ասաց Գյուլումյանը։
Նա նշեց ծրագրով առաջարկվող քայլերը, դրանք են`բիզնես–միջավայրի ամրապնդումը տնտեսվարող սուբյեկտների շրջանում վարչական ստուգումների բեռի նվազման միջոցով, ինչպես նաև «մեկ պատուհան» սկզբունքի կիրառումն ապրանքների մաքսային փաստաթղթերի ձևակերպման և ավիացիայի ոլորտում դիտարկման հարցերով ինստիտուցիոնալ նոր կառույցի ձևավորման ժամանակ։
Բացի այդ, Գյուլումյանի խոսքով, ծրագրվում է ապահովել վարկային ռեսուրսների հասանելիության բարելավման, քաղաքացիական ծառայության նպատակային արդյունավետության և թափանցիկության ապահովում, ինչպես նաև սոցիալական պաշտպանության և հանրային ենթակառուցվածքների և բնական ռեսուրսների կառավարման բարելավում։
Զարգացման քաղաքականության գործառնության` 75 մլն դոլարի երկրորդ ծրագիրը տրամադրում է ՎԶՄԲ–ն փոփոխվող տոկոսադրույքով 25 տարվա մարման ժամկետով և 14.5–ամյա արտոնյալ ժամանակահատվածով։
Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը 2013 թվականի նոյեմբերի 8–ին հաստատել է Հայաստանին 72 մլն դոլարի վարկի տրամադրումը Զարգացման քաղաքականության գործառնության առաջին ծրագրի (First Development Policy Operation – DPO) շրջանակում, որն ուղղված է մակրոտնտեսական կայունության խթանման միջոցով ցնցումների նկատմամբ ճկունություն ապահովող բարեփոխումներին, բիզնես–միջավայրի և տնտեսական կայունության ընդլայնման բարելավման միջոցով։
Հայաստանը Համաշխարհային բանկի անդամ է 1992 թվականից և Զարգացման միջազգային ասոցիացիայի անդամ` 1993 թվականից։ Այս ընթացքում Հայաստանին ընդհանուր առմամբ տրամադրվել է 2 036.73 մլն դոլար։ -0-