Ոսկու գնման գինը Հայաստանում նվազել է 0,7%–ով` մեկ գրամի դիմաց կազմելով 16 514,91 դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ոսկու գնման արժեքն ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում մեկ գրամի դիմաց կազմել 16 514,91 դրամ, ինչը նախորդ շաբաթվա ցուցանիշից պակաս է 0,7 տոկոսով կամ 124,78 դրամով։
Միաժամանակ ոսկու բացթողնման արժեքը սահմանվել 17 950,98 դրամ` կրճատվելով 0,7 տոկոսով կամ 135,63 դրամով։
Ընթացիկ շաբաթ թանկարժեք մետաղների գները տրամադրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարանը։
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նշված ժամանակահատվածում սահմանված են մեկ գրամ քիմիապես մաքուր մետաղի գնման և բացթողնման հետևյալ գները (պետական ստանդարտին համապատասխան ձուլակտորի համար)` արծաթ ` գնման գին` 222,68 դրամ (6,39 դրամի անկում), բացթողնման գին` 242,04 դրամ (6,95 դրամի անկում), պլատին` գնման գին` 16 587,56 դրամ (341,66 դրամի անկում), բացթողնման գինը` 18 029,96 դրամ (371,37 դրամի անկում), պալադիում` գնման գինը` 10 941,55 դրամ (171,44 դրամի անկում), բացթողնման գինը` 11 892,99 դրամ (186,35 դրամի անկում)։($1 –ը` 456,17 դրամ) –0-