Հայաստանը պատրաստ է ԵՆԲ–ի հետ քննարկել հանրային հատվածում և ենթակառուցվածքների ոլորտում ներդրումային ծրագրերը. Ջավադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը պատրաստ է ԵՆԲ–ի հետ քննարկել հանրային հատվածում և ենթակառուցվածքների ոլորտում ներդրումային ծրագրերը, հայտնել է Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը ԵՆԲ նախագահ Վիլհելմ Մոլտերերի հետ հանդիպման ընթացքում։
Ինչպես հայտնում է կարգավորիչի մամուլի ծառայությունը, Ջավադյանը հույս է հայտնել, որ այդ ծրագրերը կուրվագծվեն Հայաստանում իշխանության տարբեր կառույցների հետ Մոլտերերի բանակցությունների արդյունքներով։
Արթուր Ջավադյանն արդյունավետ է գնահատել ՀՀ ԿԲ և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև զարգացող գործակցությունը, որի առաջին և շոշափելի արդյունքը 2014 թ. դեկտեմբերին ստորագրված 50 մլն եվրո ծավալով վարկային համաձայնագիրն է, որի միջոցներն ուղղվելու են գյուղմթերքների մշակման, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում գործող ՓՄՁ-ների զարգացմանը:
ԿԲ ղեկավարը բարձր է գնահատում զարգացող գործակցությունը երկու կառույցների միջև։ Նա միաժամանակ նշել է, որ ինչպես Կենտրոնական բանկը, այնպես էլ ՀՀ բանկերը մեծ փորձ ունեն միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ գործակցության ոլորտում, և մինչ օրս վերջիններիս հետ իրականացվել են ներդրումային և ոլորտային ֆինանսավորման բազմաթիվ ծրագրեր:
Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վիլհելմ Մոլտերերն իր հերթին  գոհունակություն է հայտնել նշյալ կառույցի և ՀՀ կենտրոնական բանկի միջև արդյունավետ գործակցության վերաբերյալ:
Նրա խոսքով, վերջին մեկ տարվա ընթացքում բանկի աշխատանքները ԿԲ հետ ցույց են տվել, որ ՀՀ ԿԲ-ն թե իր մասնագիտական, թե իր վերլուծական ներուժով ի զորու է արդյունավետորեն իրականացնելու նախատեսված ծրագրերը:
Եվրոպական ներդրումային բանկը ԵՄ բանկերից մեկն է, որի ծրագրերը Հայաստանում ֆինանսավորում է ԵՄ Խորհուրդը ԵՄ Խորհրդի և Եվրախորհրդարանի` արևելյան գործընկեր–երկրների նկատմամբ մանդատի հիման վրա։ 2014-2020 թվականների մանդատի համաձայն, նախատեսվում է 4.8 մլրդ եվրո հատկացնել Արևելյան գործընկերության բանկային ֆինանսավորման վրա սոցիալ–տնտեսական ենթակառուցվածքների և կլիմայի փոփոխությունների ոլորտում մասնավոր հատվածի զարգացման գծով։ -0-