Հայկական դրամն արժևորվել է իրանցիների «արտարժութային ինտերվենցիայի» հաշվին. թերթ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական դրամն արժևորվել է իրանցիների «արտարժութային ինտերվենցիայի» հաշվին, գրում է «168 ժամը»։
Հոդվածագիրը ներկայացնում է ԿԲ–ի տվյալները, որոնց համաձայն, մարտի 27–ի արդյունքում արժութային շուկայում հայկական դրամի նկատմամբ ձևավորմած ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը, մարտի 26–ի ցուցանիշի համեմատ, նվազել է 0,15 կետով և կազմել 471,63 դրամ։ Մեկ շաբաթում դոլարի փոխարժեքը նվազել է 6 դրամով։
Թերթը գրում է, որ առաջին հայացքից դրամի արժևորման պատճառներ չկան։ Դրսից եկող մասնավոր դրամական փոխանցումները շարունակում են պակասել, արտահանումն էապես կրճատվել է։ Այսինքն` երկիր մտնող արտարժույթի ծավալը նվազել է։ ԿԲ–ն լրացուցիչ պահանջներ չի դրել բանկերի առաջ` ստիպելով ավելի շատ դոլար վաճառել։
«Միակ տրամաբանական բացատրությունը մնում է Նովրուզը` իրանցիների նոր տարին։ Այսինքն` այս օրերին Հայաստան են ժամանում հազարավոր իրանցիներ` բնականաբար, իրենց հետ բերելով և այստեղ ծախսելով որոշակի քանակի արտարժույթ (հիմնականում` ԱՄՆ դոլար)։ Առաջանում է դոլարի առաջարկի ավելցուկ, ինչը բերում է դոլարի արժեզրկման», – գրում է թերթը։
«168 ժամի» տվյալներով` ամեն տարի Հայաստան է այցելում միջինը 100–110 հազար իրանցի զբոսաշրջիկ։ Ըստ փորձագիտական գնահատականների` տարվա ընթացքում այցելողների 20 տոկոսը բաժին է ընկնում հենց Նովրուզին` մարտի վերջին տասնօրյակին։ Այդ ընթացքում Հայաստան է այցելում 20–25 հազար իրանցի զբոսաշրջիկ։ Նրանք այստեղ անցկացնում են 7–10 օր և այդ ընթացքում ծախսում միջինը 1000 դոլար։
Այսինքն` Նովրուզի օրերին Հայաստան է մտնում 20–25 մլն դոլարի լրացուցիչ արժույթ։ Հաշվի առնելով, որ հոսքը դեռ շարունակվում է, եկած զբոսաշրջիկների մեծ մասն էլ դեռ այստեղ է (այսինքն` դեռ ամբողջությամբ չեն ծախսել իրենց գումարները), կարելի է ասել, որ այս ընթացքում Հայաստան է մտել 15–20 մլն դոլար, որն անմիջապես փոխարկվել է հայկական դրամի և ուղղվել սպառման։ Եթե այդ 15–20 միլիոնի պատճառով դրամն արժևորվել է ավելի քան 6 դրամով, ապա կարող ենք եզրակացնել, որ իրանցիները յուրահատուկ «արտարժութային ինտերվենցիա» են իրականացրել, փաստում է թերթը։
Միաժամանակ «168 ժամը» գրում է, որ Նովրուզի էֆեկտը ժամանակավոր է։ Ապրիլին հայկական դրամը կշարունակի արժեզրկվել, որովհետև փոխարժեքի վրա ազդող գործոնները` արտաքին առևտուրը, ներդրումներն ու տրանսֆերտները, հենց դա են վկայում։–0–