ԵԿԲ–ն կսատարի Հունաստանի բանկերին օգնության ողջ ծրագրի ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոպայի կենտրոնական բանկը կշարունակի աջակցել Հունաստանի բանկային համակարգին, քանի դեռ գործում է օգնության միջազգային ծրագիրը երկրում, հայտնում է interfax.ru–ն։
Ինչպես պնդում է Հունաստանի կառավարությունում Bloomberg գործակալության աղբյուրը, այդ մասին ԵԿԲ–ի ղեկավար Մարիո Դրագին հայտնել է հույն վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասին Բրյուսելի բանակցություններում։ Դրագին ընդգծել է նաև, որ Հունաստանի և նրա վարկատուների միջև համաձայնագիրը պետք է արագ ստորագրվի։
Երկուշաբթի ԵԿԲ–ն մեկ շաբաթից էլ քիչ ժամանակահատվածում երրորդ անգամ ավելացրել է լիկվիդայնության հրատապ տրամադրման ծրագրի (Emergency Liquidity Assistance, ELA) ծավալները, այժմ դրանք կազմում են մոտ 88 մլրդ եվրո։
Եվրագոտու երկրների առաջնորդները Հունաստանի կառավարությանը 48 ժամ են տվել վարկատուների` բարեփոխումների ծրագրին վերաբերող պահանջները բավարարելու համար։ -0-