Արարատբանկի տասներորդ թողարկման պարտատոմսերը ցուցակվեցին NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ուրբաթ «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ի տասներորդ թողարկման անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը ցուցակվել և ընդգրկվել են NASDAQ OMX Արմենիայի պարտատոմսերի երկրորդային (Bbond) ցուցակում, հաղորդում է բորսայի մամուլի ծառայությունը։
Ցուցակման պահից թույլատրվել են նշված պարտատոմսերով հասցեական առևտուրը և ռեպո գործարքների կնքումը:
Ըստ հաղորդագրության` ընկերության պարտատոմսերի այս թողարկումը ներառում է 80,000 անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմս` 25 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, արժեկտրոնի 7.0% տոկոսադրույքով և 24 ամիս շրջանառության ժամկետով: Պարտատոմսերը (ISIN – AMARBKB2AER8) բորսայում կշրջանառվեն ARBKB2A բորսայական հապավմամբ:
Արարատբանկը NASDAQ OMX Արմենիայի առավել ակտիվ թողարկողներից մեկն է: Ընկերության պարտատոմսերի նախորդ 9 թողարկումները հաջողությամբ ցուցակվել են NASDAQ OMX Արմենիայում 2007-2015 թվականներին: Ներկայումս Բորսայում շրջանառվում են Արարարտբանկի հասարակ անվանական բաժնետոմսերը (ARBK), ինչպես նաև ՀՀ դրամով արտահայտված անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը (ARBKB7) և ԱՄՆ դոլարով արտահայտված անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը (ARBKB6, ARBKB8, ARBKB9):
«Արարատբանկ» ԲԲԸ-ն  ( «Հայկապ» բանկի իրավահաջորդը) հիմնադրվել է 02.09.1991թ., 1996թ. հոկտեմբերի 31-ին բանկը ստացել է թիվ 4 բանկային արտոնագիրը։ Բանկի կանոնադրական կապիտալում բաժնետոմսերի 64,24 տոկոսը պատկանում է «Ֆլեշ» ընկերությանը, 25 տոկոսը` ՎԶԵԲ–ին, իսկ 10 տոկոսը` «RURAL IMPULSE FUND II SA SICAV SIF» ընկերությանը։ Արարատբանկը 2009թ.–ի հունվարի 30–ին դարձել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի մասնակից։
2015 թվականի 3-րդ եռամսյակի տվյալներով բանկի ակտիվները կազմում են 125,78 մլրդ. դրամ (տարվա սկզբից անկումը 9% է), պարտավորությունները  103,4  միլրդ. դրամ (անկումը 11,36%), իսկ կապիտալը` 22,3 մլրդ. դրամ  (աճ 3%).