Հայէկոնոմբանկը 2015թ.–ին կվճարի 14% շահաբաժիններ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայէկոնոմբանկը 2015թ.–ի գործունեության արդյունքում կվճարի 14% շահաբաժիններ, ուրբաթ ասել է Հայէկոնոմբանկի Խորհրդի նախագահ Սարիբեկ Սուքիասյանը բաժնետերերի տարեկան ժողովի ժամանակ։
Նրա խոսքով` այս պահին բանկն արդեն ունի 3000-ից ավելի բաժնետեր։
«Այսօրվա բաժնետերերի ժողովը որոշում է կայացրել 14% շահաբաժիններ վճարելու վերաբերյալ, ինչը վկայում է այն մասին, որ ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ-ում կատարված ներդրումը հանդիսանում է կայուն եկամուտների երաշխիք», – ասել է Սուքիասյանն ու ավելացրել, որ բաժնետերերի քանակի ավելացման պատճառներից է նաև շահաբաժինների վճարման բանկի քաղաքականությունը։
Ինչպես նշել է բանկի ղեկավարը, 2015թ.–ը Հայէկոնոմբանկի համար նշանավորվեց կարևոր ձեռքբերումներով, որակական դրական տեղաշարժերով և միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ համագործակցության խորացմամբ և ընդլայնմամբ:
Նրա խոսքով` 2015 թ.–ին բանկի հաճախորդների թիվը հասել է 133,6 հազարի, ինչը վկայում է շուկայում բանկի ունեցած դիրքի կայունության, հաճախորդների համար վստահելի գործընկերոջ համբավի գերակայության և բանկի նկատմամբ հաճախորդների վստահության շարունակական աճի մասին։
«2015թ-ին բանկն ապահովել է հիմնական ցուցանիշների զգալի աճ 2014թ-ի ցուցանիշների նկատմամբ, մասնավորապես` Բանկի ընդհանուր ակտիվներն աճել են 17.9%-ով, հաճախորդներին տրված վարկերը` 13.7%-ով, հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները` 7.7%-ով, իսկ ընդհանուր կապիտալը` 35.5%-ով», – նշել է Սուքիասյանը։
«Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ–ն գրանցվել է 1991 թվականի օգոստոսի 26–ին։ Բանկի բաժնետերերն են` ՎԶԵԲ` 20 տոկոս, Սարիբեկ Սուքիասյան ` 22,6 տոկոս, Խաչատուր Սուքիասյան`19.5 տոկոս, Ռոբերտ Սուքիասյան` 15.3 տոկոս։
2016 թվականի 1–ին եռամսյակի արդյունքներով, Հայէկոնոմբանկի ակտիվները կազմել են 108.2 մլրդ դրամ, պարտավորությունները` 88.5 մլրդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը` 19.7 մլրդ դրամ, կանոնադիր կապիտալը` 6.33 մլրդ դրամ, վարկային ավանդները` 57.2 մլրդ դրամ։ Բանկի մաքուր շահույթը 2016 թվականի 1–ին եռամսյակում կազմել է 104.5 մլն դրամ։ Այսօրվա դրությամբ բանկի մասնաճյուղային ցանցն ընդգրկում է 41 ստորաբաժանում, դրանցից 20–ը գործում է Երևանում, 20–ը` մարզերում և մեկը` ԼՂՀ–ում ($1- 476,02 դրամ)։ -0-