Ոսկու գնման գինը Հայաստանում նախորդ շաբաթ նվազել է 1,8 տոկոսով` մինչև 17 024,45 դրամ մեկ գրամի դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 7 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ոսկու գնման արժեքը նոյեմբերի 28–ից դեկտեմբերի 4–ն ընկած ժամանակահատվածում մեկ գրամի դիմաց կազմել է 17 024,45 դրամ, ինչը նախորդ ժամանակահատվածի համարժեք ցուցանիշից պակաս է մոտ 1,8 տոկոսով կամ 308,01 դրամով։
Միաժամանակ, ոսկու բացթողնման արժեքը սահմանվել է 18 504,84 դրամ`նվազելով 1,8 տոկոսով կամ 334,79 դրամով:
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, նշված ժամանակահատվածում սահմանված են մեկ գրամ քիմիապես մաքուր մետաղի գնման և բացթողնման հետևյալ գները (պետական ստանդարտին համապատասխան ձուլակտորի համար)` արծաթ` գնման գին` 234,64 դրամ (5,72 դրամի անկում), բացթողնման գին` 255,04 դրամ (6,22 դրամի անկում), պլատինում` գնման գին` 13 107,95 դրամ (144,99 դրամի անկում), բացթողնման գինը` 14 247,77 դրամ (157,6 դրամի անկում), պալադիում` գնման գինը` 10 355,81 դրամ (357,67 դրամի աճ), բացթողնման գինը` 11 256,31 դրամ (388,77 դրամի աճ) ($1 – 481,62 դրամ)։ -0-