Հայաստանում ներդրումների ծավալը կարող է գերազանցել կառավարության սպասումները. Կարայան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում ներդրումների ծավալը կարող է գերազանցել կառավարության` 3,2 մլրդ դոլարի սպասելիքները, հինգշաբթի լրագրողներին ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Սուրեն Կարայանը:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարել էր 5,3 մլրդ դոլարի ներդրումային ծրագրերի առկայության մասին, որոնցից 3,2 մլրդ դոլարի մասով ներկայացված են հստակ ներդումային ծրագրեր:
«Վարչապետի հայտարարագրած ներդրումները նախատեսված են մի քանի տարվա, ենթադրաբար, 2-3 տարվա համար, սակայն ես հույս ունեմ, որ իրական ներդրումները ավելի շատ կլինեն, քան հայտարարվել է», – ասաց Կարայանը:
Ընդ որում, նա նշեց, որ 2017 թ.-ի ընթացքում նախատեսվում է 850 մլն դոլար ներդնել, արդեն հայտնի են ֆինանսական աղբյուրները, ինչպես նաև` ովքեր են իրականացնելու ծրագրերը:
Նախարարը հայտնեց նաև, որ ներդրումային ծրագրերից որոշներն արդեն իրականացվում են` հիմնական ոլորտների ցուցակում նշելով էներգետիկան, լեռնահանքարդյունաբերությունը, թեթև արդյունաբերությունը, ինչպես նաև դեղագործությունը և սննդամթերքի վերամշակումը:
Ինչ վերաբերում է ներդրումային աղբյուրներին, ապա, ըստ Կարայանի, դրանք կլինեն ինչպես «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» հիմնադրամի ներդրումները, այնպես էլ այլ աղբյուրներ Հայաստանից և աշխարհի տարբեր երկրներից, ընդ որում, ներդրողների թվում կան ինչպես հայեր, այնպես էլ օտարերկրյացիներ: -0-