Յունիստրիմը սկսել է համագործակցել «Հայփոստի» հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հուլիսի./ԱՌԿԱ/. Յունիստրիմը սկսել է համագործակցել «Հայփոստ» փոստային կապի ազգային օպերատորի հետ։ Այս մասին հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
«Հայաստանն ու Ռուսաստանը բարեկամ պետություններ են, որոնք սերտորեն համագործակցում են տարբեր ոլորտներում։ Եվ Յունիստրիմ համակարգն ակտիվորեն օգնում է զարգացնել այդ կապերն` ապահովելով արագ և հարմարավետ միջազգային փոխանցումներ», – նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանում գործում է «Յունիստիմի» ավելի քան 300 կետ, որտեղ երկրի քաղաքացիները կարող են ստանալ ՌԴ–ից կատարված փոխանցումներն իրենց հարմար արժույթով, ինչպես նաև գումար ուղարկել Ռուսաստան։
Այս պահին Յունիստրիմը դրամական փոխանցումների ամենապահանջված համակարգերից է ՀՀ–ում։ Այն առաջատար դիրք է զբաղեցնում ծառայությունների այդ հատվածում։ Բավական է միայն նշել, որ ֆինանսական փոխանցումների հայաստանյան շուկայում Յունիստրիմի մասնաբաժինը կազմում է մոտ 45%։
Չնայած ՀՀ–ում Յունիստրիմ ցանցի մշտական ընդլայնմանը, առանձին գյուղերի բնակիչները երբեմն ստիպված էին ժամանակ ծախսել փոխանցման մոտակա կետ հասնելու համար։ Հիմա այդ խնդիրը լուծված է Յունիստրիմ և «Հայփոստ» ծառայությունների ինտեգրման շնորհիվ։
Այսօր «Հայփոստն» ունի խոշորագույն ցանցն ինչպես խոշոր քաղաքներում, այնպես էլ առանձին բնակավայրերում։ 2018 թ.–ի հուլիսի սկզբից Հայաստանի բոլոր քաղաքներում և գյուղերում, որտեղ կան «Հայփոստի» բաժանմունքներ, կարելի է ստանալ Յունիստրիմի միջոցով ուղարկված դրամական փոխանցումները։ «Հայփոստի» հաճախորդները կարող են այդ համակարգի միջոցով ուղարկել և ստանալ դրամական փոխանցումներ ռուբլով, դոլարով, եվրոյով և ազգային արժույթով` դրամով։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի բնակիչներին և հյուրերին, ապա նրանք կարող են փոխանցումներ կատարել Յունիստրիմի ցանկացած ռուսական կետում կամ համակարգի կայքով,  ընդ որում առանց գրանցման։ Իսկ փոխանցումը կարելի է ստանալ Հայաստանի ցանկացած փոստային բաժանմունքում։
«Հայաստանը մեր զարգացման առաջնահերթություններից մեկն է։ Վերջին մեկ տարում Յունիստրիմ համակարգի միջոցով դրամական փոխանցումները ԱՊՀ երկրներում աճել են 19%–ով։ Միաժամանակ, Հայաստանում գրանցված աճը միջինից բարձր է (24%): Տեսնելով հայաստանցիների հետաքրքրվածությունը մեր համակարգից օգտվելու հարցում` մենք առավելագույնս ընդլայնում ենք համակարգի հնարավորությունները երկրի տարածքում», – նշել է «Յունիստրիմ» առևտրային բանկի վարչության նախագահ Կիրիլ Պալչունը։
«Հայփոստի» ներկայացուցիչները նույնպես նշում են փոխադարձ համագործակցության օգուտները։
«Յունիստրիմի» հետ մեր ընկերության հնարավորությունների համատեղումը  ժամանակի պահանջն է։ «Հայփոստի» հիմնական նպատակն է մշտապես բարելավել տրամադրվող ծառայությունների որոկը։ «Հայփոստի» բաժանմունքներով Յունիստրիմի գործարկման շնորհիվ մենք կարող ենք մեր հաճախորդներին առաջարկել արագ, հուսալի և շահավետ դրամական փոխանցումների ծառայություն», – նշում են ընկերությունից։
Ակնհայտ է, որ հիմա դեպի Հայաստան իրականացվող դրամական փոխանցումների աճն ավելի տպավորիչ կդառնա. ըստ Յունիստրիմի վերլուծաբանների, շուկան մեծ ներուժ ունի։–0–