Կառավարությանը քննարկել է, սակայն չի ընդունել իր գործունեության ծրագիրը. Փաշինյանը նշել է պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ կառավարությունը չորեքշաբթի նիստին քննարկել է, սակայն չի ընդունել իր գործունեության հինգ տարվա ծրագիրը:
Ինչպես ծրագիրը ներկայացնելիս նշեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, փաստաթղթում ներկայացված են կառավարության հիմնական նպատակները և խնդիրները, աշխատանքային սկզբունքները, արժեհամակարգը, ձգտումները, հարցեր, որոնք անհրաժեշտ է լուծել:
Մոտակա 5 տարիների ընթացքում կառավարության գործունեությունը միտված կլինի արտահանմանն ուղղված մրցունակ և համապարփակ տնտեսության ստեղծմանը», – ասաց Գրիգորյանը:
Միաժամանակ նա նշեց, որ ծրագրում նախատեսված չեն կոնկրետ թվային ցուցանիշներ և ժամկետներ բոլոր ոլորտների մասով, ինչպես նաև բացատրեց, որ դրանք կմշակվեն միջոցառումների ծրագրում խորհրդարանի կողմից կառավարության ծրագրի հաստատումից անմիջապեսհետո:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշեց, որ կառավարությունը բավականին երկար ժամանակ աշխատել է տեքստի վրա:
«Կարծում եմ, որ փաստաթղթի տեքստում տեխնիկական ճշգրտումներ կատարելու համար հարկավոր կլինի ևս մի քանի օր, ինչի կապակցությամբ չենք ներկայացնում այն քվեարկության այսօր և կհաստատենք այն հատուկ նիստում, որը կանցկացվի հինգշաբթի կամ ուրբաթ և օրենքով նախատեսված ժամկետում` մինչև փետրվարի 8-ը կուղարկենք փաստաթուղթը խորհրդարան», – ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև նշեց, որ նման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ փաստաթուղթը պետք է լինի առավելագույնս պարզ և հասանելի բոլոր քաղաքացիների համար: