ՀՀ ԿԲ. «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը չի մեղմացնում բանկային գաղտնիքի պահպանման ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 սեպտեմբերի./ԱՌԿԱ/. Սեպտեմբերի 12-ի ՀՀ կառավարության նիստում հավանության արժանացած «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը չի մեղմացնում բանկային գաղտնիքի պահպանման գործող ռեժիմը: Այս մասին նշվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի տարածած հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ կառավարությունը հինգշաբթի նիստի ժամանակ հավանություն է տվել «ՀՀ քրեական դատավարության մասին» և «Բանկային գատնիքի մասին» օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների կատարմանը, որոնք նախատեսում են բանկային տեղեկատվության բացահայտում։ Ինչպես նշեց ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը, օրենքով այսօր սահմանափակ է այն սուբյեկտների թիվը, որոնց մասին իրավապահ մարմինները կարող են ստանալ բանկային գաղտնիք պարունակող տեղեկատվություն։ Նախատեսվող փոփոխություններով առաջարկվում է հանել սահմանափակումները, սակայն միաժամանակ նախատեսել երաշխիքների և սահմանափակումների կոնկրետ մեխանիզմներ։
Ինչպես գործող օրենքով, այնպես էլ առաջարկվող փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո, բանկային գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները տրամադրվելու են բացառապես դատարանի որոշմամբ:
Ինչպես նշվում է ԿԲ–ի հայտարարության մեջ, նախագծով ընդամենը սահմանվում է, որ բացառիկ դեպքերում կասկածյալի կամ մեղադրյալի բանկային հաշիվներից բացի, կարող են տրամադրվել հանցագործության հետ ուղիղ առնչություն ունեցող այլ հաշվի վերաբերյալ բանկային գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ ստորև նշվող բոլոր պայմանների միաժամանակյա բավարարմամբ.