Գնաճը Հայաստանում 2020թ.–ին կհասնի 2,5%–ի. ԿԲ (ՎԻԴԵՈ)
ԵՐԵՎԱՆ, 15 սեպտեմբերի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանում գնաճը 2020–2021թթ.–ին կգտնվի կանխատեսված ստորին շեմին, երեքշաբթի լրագրողներին ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նրա խոսքով, ակնկալվում է, որ գնաճը 2020թ.–ին կգտնի կանխատեսված ստորին շեմին`4%–ի սահմանում (±1,5%)։
«Հաշվի առնելով այն, որ թիրախային ցուցանիշը կազմում է մոտ 4%` տատանման հնարավորությամբ, ապա մենք ակնկալում ենք, որ 2020թ.–ի արդյունքում այն կգտնվի ստորին շեմին և կհասնի 2,5%–ի», – ասաց Գալստյանը։
Նա նաև նշեց, որ 2021թ.–ի կանխատեսումներով, գնաճը ևս կգտնվի կանխատեսված ստորին շեմի մոտ, սակայն արդեն 1,7-2%–ի սահմանում։
Գալստյանը նաև նշեց, որ Հայաստանի սպառողական շուկայում 12–ամսյա գնաճը 2020թ.–ի օգոստոսին, 2019թ.–ի օգոստոսի համեմատ, կազմել է 1,8%, իսկ բնական գնաճը մի փոքր ավելացել է և հասել 1,1%–ի։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2020թ.–ի օգոստոսին, հուլիսի համեմատ, երկրում գրանցվել է 0,1%–ի գնանկում։ Միաժամանակ 2020թ.–ի հունվար–օգոստոսին, 2019թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գներն աճել են 0,8%–ով։