Կրիպտոակտիվների մասին ՀՀ ԿԲ–ի նախաձեռնությունը 2024թ․–ին կարող է քննարկվել ԱԺ–ում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 դեկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ Կրիպտոակտիվների կարգավորման և վերահսկման մոդելի մշակման վերաբերյալ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախաձեռնությունը հաջորդ տարի կանցնի ոլորտի, կառավարության և խորհրդարանի հետ քննարկման փուլեր՝ այն հաստատելու նպատակով։ Այս մասին ասել է ՀՀ ԿԲ ղեկավար Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
Կենտրոնական բանկը միջոցառումներ է ձեռնարկել վիրտուալ ակտիվների համապարփակ կարգավորման և վերահսկման արդյունավետ մոդելի մշակման և ներդրման ուղղությամբ։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Գալստյանը, այս նախաձեռնությունը հիմնված է կարգավորման համաշխարհային փորձի վրա, որը ներկայումս ունեն եվրոպական երկրները։ Արդյունավետ կարգավորման համար Կենտրոնական բանկը որպես հիմք կընդունի «նույն գործունեությունը, նույն ռիսկը, նույն կարգավորումը» սկզբունքը, ըստ որի ավանդական ֆինանսական գործունեությանը նման ծառայություններ առաջարկող վիրտուալ ակտիվների ծառայություններ մատուցողները պետք է կարգավորվեն նույն կերպ։
Կարգավորումը հնարավորություն կտա համարժեք արձագանքել վիրտուալ ակտիվների ոլորտում առկա և հնարավոր ռիսկերին՝ միաժամանակ ստեղծելով հստակ իրավական դաշտ վիրտուալ ակտիվների ոլորտում նորարարությունների և տեխնոլոգիաների զարգացման համար:-0-