ԵԱԶԲ–ն 2024թ․–ի վերջին Հայաստանում կանխատեսում է 3,6%–ի գնաճ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 դեկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ ԵԱԶԲ–ն Հայաստանում կանխատեսում է 3,6% –ի գնաճ 2024թ․–ի վերջին։
«Բազային սցենարում գնաճը կանխատեսվում է 3,6%–ի չափով 2024թ․–ի վերջին։ ՀՀ ԿԲ–ի դրամավարկային պայմանների մեղմացումը, խթանող հարկաբյուջետային քաղաքականությունը, ներքին պահանջարկի ամրապնդումը, Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխվածների կողմից լրացուցիչ սպառողական պահանջարկը և 2023թ․–ի համեմատ դրամի փոխարժեքի որոշակի նվազումը կդառնան գնաճամետ գործոններ 2024թ․–ին», – նշվում է ԵԱԶԲ–ի 2024–2026թթ․–ի մակրոտնտեսական հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ նշվում է, որ ապրանքների և հումքի վրա միջազգային գների դեզինֆլյացիոն ազդեցությունը, ինչպես նաև գնաճային սպասումների նվազումը կսահմանափակեն գների աճը, և 2025–2026թթ․–ին գնաճը կձևավորվի ՀՀ ԿԲ–ի թիրախային միջակայքում։
Հայաստանի 2023 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճը սահմանվել է 4% (±1,5%)։ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ Հայաստանի սպառողական շուկայում 2023 թվականի նոյեմբերին, 2022 թվականի նոյեմբերի համեմատ, արձանագրվել է 0,5% գնանկում, իսկ մեկ ամսում արձանագրվել է 0,5% գնաճ։ Կենտրոնական բանկի սեպտեմբերյան կանխատեսմամբ՝ 12-ամսյա գնաճը տարեվերջին կկազմի մոտ 0%։-0-