ՀՀ բանկերը 9 ամսում ապահովել են 268մլրդ դրամի շահույթ․ ՀԲՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 հոկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ բանկերը 2024թ. 9 ամիսների ընթացքում արձանագրել են աճ հիմնական ցուցանիշների ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ համակարգի ընդհանուր կապիտալն ավելացել է շուրջ 260 մլրդ դրամով (17․6%-ով)` կազմելով 1 739 մլրդ դրամ, ընդհանուր ակտիվները՝ շուրջ 959 մլրդ դրամով (10.4%-ով)՝ կազմելով 10 144 մլրդ դրամ, հայտնում է ՀՀ բանկերի միության մամուլի ծառայությունը։
«ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշային տվյալներով, ՀՀ բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2024թ․–ի առաջին կիսամյակի արդյունքում կազմել է 172,1մլրդ դրամ՝ 2023թ․–ի նույն ժամանակահատվածում գրանցված 142մլր դրամի համեմատ (21,2 տոկոսի աճ)։
Հաշվետու ժամանակահատվածում վարկային ներդրումներն ավելացել են  շուրջ 727 մլրդ դրամով (14․5%-ով)՝ կազմելով 5 758 մլրդ դրամ։ Պարտավորությունները հաճախորդների նկատմամբ ավելացել են  շուրջ 398 մլրդ դրամով  (7․2%-ով)` կազմելով 5 914 մլրդ դրամ։
2024թ․-ի 9 ամիսների ընթացքում բանկային համակարգն ապահովել է  շուրջ 268 մլրդ դրամի շահույթ։ ($1 – 387.28 դրամ)