ՀՀ կատարված դրամական փոխանցումների նվազման վրա օգոստոսին ազդել է Ռուսաստանից կատարված փոխանցումների 31%–անոց անկումը․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի/ԱՌԿԱ/ Ռուսաստանից զուտ դրամական փոխանցումներն օգոստոսին կտրուկ նվազել են 31 տոկոսով (տ/տ)` նպաստելով ընդհանուր անկմանը, նշվում է ՀԲ–ի «Armenia Monthly Economic Update – October 2024» ամփոփագրում։
«Ոչ առևտրային զուտ դրամական փոխանցումներն օգոստոսին կրճատվեցին 18.6 տոկոսով (տ/տ): Սա պայմանավորված էր ներհոսքերի ավելի մեծ անկմամբ (15.5 տոկոս, տ/տ)` արտահոսքերի համեմատ (9.8 տոկոս, տ/տ)», – նշվում է ամփոփագրում։
ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ ց ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով արտերկրից  ֆիզիկական անձանց անունով ստացված անդրսահմանային փոխանցումների զուտ ներհոսքը 2024 թվականի օգոստոսին կազմել է 32 մլն դոլար՝ 2023 թվականի օգոստոսի 202,4 մլն դոլարի դիմաց։ Ընդ որում, Ռուսաստանի ցուցանիշը կազմել է 28,6 մլն դոլար (նախորդ տարվա օգոստոսին՝ 278,8 մլն դոլար)։
Միևնույն ժամանակ, զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումների ծավալն այս տարվա հաշվետու ամսում կազմել է 56,5 մլն դոլար՝ 2023 թվականի օգոստոսի 69,4 մլն դոլարի դիմաց։