9 ամիսների ընթացքում Հայաստանի առևտրային բանկերը պետ​​բյուջե են վճարել 102,8 մլրդ դրամի հարկեր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 հոկտեմբերի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանում գործող բոլոր 18 առևտրային բանկերն ընդգրկվել են 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբերի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում՝ պետբյուջե վճարելով ընդհանուր առմամբ 102 մլրդ դրամ։ Այս մասին են վկայում ՊԵԿ հրապարակած տվյալները։
Բանկերի կողմից վճարված բոլոր հարկերի կառուցվածքում հարկային մարմինների կողմից հավաքագրված միջոցները կազմել են շուրջ 101,5 մլրդ դրամ, իսկ մաքսային մարմինների կողմից՝ 1,3 մլրդ դրամ։
ՊԵԿ տվյալների համաձայն՝ բանկային շահութահարկը կազմել է 56,3 մլրդ դրամ, եկամտահարկը՝ 26,4 մլրդ դրամ, ԱԱՀ՝ 3 մլրդ դրամ, այլ հարկեր և տուրքեր՝ 7,1 մլրդ դրամ։
Առաջատար բանկերի հնգյակում ընդգրկվել է Ամերիաբանկը` 20,4 մլրդ դրամ (6-րդ տեղ), ԱԿԲԱ բանկը` 10,9 մլրդ դրամ (17-րդ տեղ), Ինեկոբանկը` 9,5 մլրդ դրամ (19-րդ տեղ), Արդշինբանկը` 8,1 մլրդ դրամ (24-րդ տեղ) և Յունիբանկը՝ 6,7 մլրդ դրամ (27-րդ տեղ):
Հարյուր խոշոր հարկատուների թվում են Կոնվերսբանկը` 6,5 մլրդ դրամ (28-րդ տեղ), IDBank-ը` 5,3 մլրդ դրամ (39-րդ տեղ), Արարատբանկը` 5 մլրդ դրամ (42-րդ տեղ), Evocabank-ը` 4,7 մլրդ դրամ (46-րդ տեղ), ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը՝ 4,4 մլրդ դրամ (51-րդ տեղ), HSBC Բանկ Հայաստանը՝ 4,3 մլրդ դրամ (52-րդ տեղ), Հայէկոնոմբանկ՝ 4,2 մլրդ դրամ (54-րդ տեղ), Ֆասթ Բանկ՝ 3,42 մլրդ դրամ (67-րդ տեղ) և ԱՄԻՈ ԲԱՆԿ՝ 3,41 մլրդ դրամ (68-րդ տեղ):
Մնացած չորս բանկերը ցուցակում զբաղեցրել են հետևյալ դիրքերը՝ Արմսվիսբանկ՝ 2,3 մլրդ դրամ (108-րդ տեղ), Մելլաթ բանկ՝ 1,4 մլրդ դրամ (166-րդ տեղ), Արցախբանկ՝ 1,2 մլրդ դրամ (192-րդ տեղ) և Բիբլոս Բանկ Արմենիա՝ 822,3 մլն. դրամ (289-րդ տեղ):
ՀՀ կենտրոնական բանկի վճարած հարկերի ընդհանուր գումարը կազմում է 1,6 մլրդ դրամ։