ԵՐԵՎԱՆ, 29 հոկտեմբերի./ԱՌԿԱ/. ՀՀ Կենտրոնական բանկը, հետևողականորեն իջեցնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը մինչև 7,25%, պահպանեց վարկերի տոկոսադրույքների էական աճը, ասաց կարգավորիչի ղեկավար Մարտին Գալստյանը։
«Քանի որ մենք զգալիորեն նվազեցրել ենք տոկոսադրույքը, որի հետ մեկտեղ երկրում կա վարկերի նկատմամբ հսկայական պահանջարկ՝ պայմանավորված երեք տարվա բարձր տնտեսական աճով և արտաքին պահանջարկով, այժմ տոկոսադրույքերը նվազման միտում չեն ցուցաբերում»,- պարզաբանեց նա՝ երեքշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում։
Միաժամանակ, Գալստյանը ենթադրել է, որ նման միտում կհայտնվի ապագայում, քանի որ Կենտրոնական բանկի գործողությունները մեծ ազդակներ են տալիս։
Նշելով, որ շատ հետաքրքիր է պետական պարտատոմսերի շուկան, նա պարզաբանեց, որ Կենտրոնական բանկի քաղաքականության արդյունքում 10 տարի ժամկետով պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը եկամտաբերությունը 2022 թվականի վերջին 12%-ից այս տարվա հոկտեմբերի 28-ի դրությամբ նվազել է մինչև 9,5%։
«Այսօր մեր երկրում առանց ռիսկի դրույքաչափը մոտավորապես 9,5 տոկոս է կազմում։ Այսինքն, չեն կարող լինել երկարաժամկետ վարկային պրոդուկտներ, եթե խոսքը չի գնում առանձնահատուկ վարկային հաճախորդների մասին, որոնց տոկոսադրույքը ցածր է եղել այս տոկոսից»,- նշեց նա։