Հայկական առևտրային բանկերի ավանդներն ու վարկերը սեպտեմբերին ավելացել են 0,9%–ով և 2,2%–ով դրամական միջոցների հաշվին ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 նոյեմբերի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանի առևտրային բանկերի ավանդներն ու վարկերը սեպտեմբերին ամսական կտրվածքով աճել են համապատասխանաբար 0,9%-ով և 2,2%-ով՝ հիմնականում դրամով արտահայտված միջոցների հաշվին։ Այս մասին ասված է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – November 2024» ամփոփագրում։
«2023 թվականի համեմատ` փոխարժեքով շտկված ավանդներն աճել են 11.1%-ով (տարեկան), իսկ վարկերը՝ 21.3%-ով (տարեկան): Արդյունքում՝ վարկեր-ավանդ հարաբերակցությունը 2023 թվականի սեպտեմբերի 0,9%-ից 2024 թվականի սեպտեմբերին հասել է 1%-ի»,- նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
ՀԲ վերլուծաբանները նշում են, որ ֆինանսական ցուցանիշները մնացել են կայուն՝ կապիտալի համարժեքության գործակիցը (CAR) սեպտեմբերին փոքր-ինչ ավելացել է 0,1 տոկոսային կետով՝ մինչև 20,4%, չաշխատող վարկերի գործակիցը (NPL) մնացել է ցածր՝ 1,2%, իսկ ակտիվների եկամտաբերությունը (ROA) մնացել է կայուն՝ 4,5%:
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից տրված վարկերի ծավալը 2024 թվականի սեպտեմբերի վերջի դրությամբ գերազանցել է 6 տրլն դրամը՝ օգոստոսին վերջին գրանցված 5,9 տրլն դրամի համեմատ, իսկ ավանդների ծավալը կազմել է 5,96 տրլն դրամ՝ օգոստոսին գրանցված 5 91 տրլն դրամի համեմատ ($1 – 389,45 դրամ)։