Հայաստանի բանկերի վարկային պորտֆելը 2024թ․–ին ավելացել է 24% –ով՝ մինչև 6,4 տրլն դրամ․ ՀԲՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 փետրվարի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2024 թվականին ավելացել է 1,2 միլիարդ դրամով կամ 24%-ով՝ հասնելով 6,4 միլիարդ դրամի։ Այս մասին ասվում է Հայաստանի բանկերի միության 2024 թվականի ամփոփիչ զեկույցում։
Վարկային ներդրումների կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռը՝ 22,8%-ը, բաժին է ընկնում սպառողական վարկերին, որոնց ծավալը կազմել է 1,4 տրիլիոն դրամ (տարեկան աճը՝ 33%)։ Գրեթե նույնքան՝ 22,4%-ը, կազմում են հիփոթեքային վարկերը (ծավալը՝ 1,4 տրիլիոն դրամ, աճը՝ 32,9%)։ Շինարարության ոլորտին բաժին է ընկնում 10,4% (660,5 միլիարդ դրամ, աճը՝ 32,7%)։
ՀԲՄ տվյալներով՝ առևտրի ոլորտի վարկերը կազմել են վարկային ընդհանուր ներդրումների 9,9%-ը (ծավալը՝ 631,2 միլիարդ դրամ), արդյունաբերության ոլորտում՝ 9,4% (595,6 միլիարդ դրամ), ֆինանսական ոլորտում՝ 7,5% (475,7 միլիարդ դրամ), սպասարկման ոլորտում՝ 5,8% (368,6 միլիարդ դրամ), գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 5,3% (335,2 միլիարդ դրամ, աճը՝ 23,1%), տրանսպորտի և կապի ոլորտում՝ 2,1% (134,4 միլիարդ դրամ, աճը՝ 32,9%)։ Տնտեսության այլ հատվածներին բաժին է ընկնում ընդհանուր պորտֆելի 4,4%–ը (276,3 միլիարդ դրամ)։
Վարկերի կեսը՝ 50%-ը, տրամադրվել է ֆիզիկական անձանց (3,1 տրիլիոն դրամ), 44%-ը՝ ուղղվել է տնտեսությանը (2,7 տրիլիոն դրամ), իսկ 6%-ը՝ այլ ֆինանսական կազմակերպություններին (345 միլիարդ դրամ)։
2024 թվականին նվազել են ինչպես դրամային, այնպես էլ արտարժութային վարկերի տոկոսադրույքները։ 1-ից 5 տարվա ժամկետով դրամային վարկերի տոկոսադրույքները նվազել են 0,7 տոկոսային կետով, տարվա վերջին միջին տոկոսադրույքը կազմել է 16,7%։ Արտարժութային վարկերի տոկոսադրույքները նվազել են 1,5 տոկոսային կետով՝ հասնելով 9,8%-ի։
Միևնույն ժամանակ, 5 տարուց ավելի ժամկետով դրամային վարկերի տոկոսադրույքները նվազել են 0,5 տոկոսային կետով, միջին տոկոսադրույքը կազմել է 13,7%։ Արտարժութային վարկերի տոկոսադրույքներն աճել են 0,2 տոկոսային կետով՝ հասնելով 11,7%-ի։
Անցած տարի նաև աճել է դրամով տրամադրված վարկերի մասնաբաժինը։ Այսպես, եթե 2020 թվականին դրամային և արտարժութային վարկերի հարաբերակցությունը 50/50 էր, ապա 2024 թվականին դրամային վարկերի տեսակարար կշիռն ավելացել է՝ մինչև 67%։