ԿԲ–ն անփոփոխ է թողել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 6.75%
ԵՐԵՎԱՆ, 18 մարտի․/ԱՌԿԱ/․ Մարտի 18-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ, որի ժամանակ որոշվել է՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ՝ 6.75%, հաղորդու է ՀՀ ԿԲ մամուլի ծառայությունը։
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվող լոմբարդային ռեպոյի տոկոսադրույքը սահմանվել է 8.25%, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից բանկերից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքը՝ 5.25%:
Այսպես, 2023 թվականի հունիսի 13-ին Կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը սահմանել է 10,5%՝ նվազեցնելով 0,25 տոկոսային կետով, օգոստոսի 1-ին իջեցրել է մինչև 10,25%, սեպտեմբերի 12-ին` 9,75%, հոկտեմբերի 31-ին` 9,5%, դեկտեմբերի 12-ին` մինչև 9,25%, 2024թ․–ի հունվարի 30–ին՝ 8.75%, մարտի 12–ին՝ մինչև 8.5%, ապրիլի 30–ին՝ մինչև 8.25%, հունիսի 11–ին՝ մինչև 8%, հուլիսի 30–ին՝ մինչև 7.75%, սեպտեմբերի 10–ին՝ մինչև 7,50%, հոկտեմբերի 29–ին՝ մինչև 7,25%, դեկտեմբերի 10–ին՝ մինչև 7%, իսկ փետրվարի 4–ին՝  մինչև 6.75%։