ՀՀ ԿԲ–ն կրիպտոարժույթը չի դիտարկում որպես վճարային միջոցների մրցակից
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ապրիլի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը չի դիտարկում կրիպտոարժույթը որպես վճարային միջոցների մրցակից, հայտարարել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը։
«Դուք կրիպտոն տեսնում եք որպես իրավական մրցակցության առարկա՝ որպես վճարման միջոց։ Կարճ պատասխան՝ ոչ։ Եթե դիտարկենք բիթքոյնը դրա անկայունության համատեքստում, ապա միանշանակ կարելի է ասել, որ դա ամենահարմար վճարային միջոցը չէ», — ասել է նա Doing Digital Forum 2025-ի շրջանակում անցկացված պանելային քննարկման ընթացքում։
Հարցին, թե որ կրիպտոարժույթն է ավելի խոստումնալից առաջիկա տարիներին, Նուրբեկյանն ասել է, որ վճարումների ոլորտի վրա ազդելու հիմնական «բանալիներից» է stablecoin-ը։
«Կարծում եմ, որ մենք ավելի ու ավելի շատ սիներգիաներ կտեսնենք ավանդական վճարային միջոցների և կրիպտոյի միջև», – ավելացրել է նա:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալը նաև նշել է, որ «տոկենացումը շուկային կտա ավելի մեծ իրացվելիություն և ավելի մեծ ներդրումային հնարավորություններ»։
Ապրիլի 3-ին Երևանում անցկացվեց Doing Digital Forum 2025-ը, որը կրում էր «Ապագայի փող. տնտեսական ազդեցություն» խորագիրը: ARKA-Telecom–ը և «Նովոստի-Արմենիան» ֆորումի մեդիա գործընկերներն են: