Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը հունիսի վերջին գերազանցել է 7 տրիլիոն դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի․/ԱՌԿԱ/․   Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը 2025 թ.-ի հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 7,053,648 մլն դրամ՝ մայիսի վերջի 6,866,119 մլն դրամի դիմաց։ Այս մասին են վկայում Հայաստանի Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։
Միաժամանակ, հունիսի վերջին ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 6.81 տրիլիոն դրամ՝ մայիսի վերջի 6.63 տրիլիոն դրամի դիմաց։ Ռեզիդենտներին տրամադրված դրամային վարկերի ծավալը հունիսի վերջին կազմել է 4.62 տրիլիոն դրամ (մայիսի վերջի դրությամբ՝ 4.54 տրիլիոն դրամ), իսկ արտարժույթով վարկերի ծավալը՝ 2.19 տրիլիոն դրամ (2.09 տրիլիոն դրամ)։
Առևտրային բանկերի կողմից ոչ ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ծավալը հունիսի վերջին կազմել է 243.9 մլրդ դրամ՝ մայիսի 230.9 մլրդ դրամի համեմատ: Ոչ ռեզիդենտներին տրամադրված դրամային վարկերի ծավալը հունիսի վերջին կազմել է 53.2 մլրդ դրամ (մայիսի վերջին՝ 54.1 մլրդ դրամ), իսկ արտարժույթով վարկերի ծավալը՝ 190.7 մլրդ դրամ (176.9 մլրդ դրամ):
Վարկային կազմակերպությունների կողմից հունիսի վերջին տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 394.6 մլրդ դրամ՝ մայիսի 385.3 մլրդ դրամի դիմաց։ Միաժամանակ, ոչ ռեզիդենտներին տրամադրվել է 44.7 մլրդ դրամի վարկ՝ մայիսի 41.7 մլրդ դրամի դիմաց, իսկ ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ծավալը՝ 349.9 մլրդ դրամ՝ մայիսի 343.7 մլրդ դրամի դիմաց։
Հունիսին առևտրային բանկերի վարկային գործառնությունների տոկոսադրույքը կազմել է 13.26% (մայիսին՝ 13.99%)։ Կենտրոնական բանկի ռեպո գործառնությունների տոկոսադրույքը կազմել է 6.75% (ամսվա ընթացքում անփոփոխ)։ ($1 — 383.68 դրամ)։