Զեղծարարության ռիսկ. ՀՀ Կենտրոնական բանկը զգուշացրել է չլիցենզավորված ընկերությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 նոյեմբեր․/ԱՌԿԱ/.   ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից անցկացված  ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ «DaoBit», «Orbis» (Orbis Exchange) և «GKGD» անուններով  ընկերություններն առաջարկում են մարդկանց ներդնել գումար և խոստանում են դրա դիմաց բարձր եկամուտ վերադարձնել։
ՀՀ Կենտրոնական բանկը զգուշացնում է, որ «DaoBit», «Orbis» (Orbis Exchange), «GKGD» ընկերություններին չի տրամադրվել որևէ տեսակի գործունեություն իրականացնելու լիցենզիա։ Այդ անուններով ներկայացող ընկերություններն ՀՀ ԿԲ վերահսկողությունից դուրս են։
«ՀՀ Կենտրոնական բանկը այս ընկերություններին որևէ տեսակի գործունեություն իրականացնելու լիցենզիա չի տրամադրել, հետևաբար, դրանք գործում են ՀՀ Կենտրոնական բանկի իրավասության սահմաններից դուրս», – հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկը։
Զեղծարարություններից և ֆինանսական կորուստներից խուսափելու նպատակով ԿԲ–ն քաղաքացիներին հորդորել է ցուցաբերել զգոնություն և օգտվել բացառապես ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված ֆինանսական ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններից:
Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված բանկերի և վարկային կազմակերպությունների ցանկը հասանելի է կարգավորողի պաշտոնական կայքում։
Հոկտեմբերին կարգավորող մարմինը նաև հայտնել է իր իրավասության սահմաններից դուրս գտնվող չլիցենզավորված ընկերության հայտնաբերման մասին՝ նշելով, որ bank24.am-ը, իր կայքում և տարբեր սոցիալական ցանցերում (TikTok, Facebook, Instagram) գովազդի միջոցով, հրապարակային առաջարկներ է անում վարկեր տրամադրելու համար։