Հայկական դրամն աշխարհում երկու արժույթներից մեկն է, որը վերջին 10 տարում չի արժեզրկվել դոլարի նկատմամբ․ փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 դեկտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․Հայկական դրամը կայուն արժույթ է, հայտարարել է Freedom Broker Armenia–ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը։
«Ավելին, աշխարհում ընդամենը երկու արժույթ կա, որոնք վերջին 10 տարում չեն արժեզրկվել դոլարի նկատմամբ։ Դրանք, որքան էլ տարօրինակ է, հայկական դրամն ու շվեյցարական ֆրանկն են», – ասել է նա «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Հովակիմյանի խոսքով, դրամի կայունությունը և դոլարի նկատմամբ ցածր անկայունությունը խթանում են ներդրողների հետաքրքրությունը, ովքեր ցանկանում են ներդրումներ կատարել դրամով, քանի որ եթե դոլարով եկամտաբերությունը 6-8% է, ապա դրամով՝ 10-11%, մասնավորապես՝ 9-11% կորպորատիվ պարտատոմսերով։
ԱՎԿ–ի տվյալներով, 2025թ․–ի նոյեմբերին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 382․0 դրամ, ինչը 1,8%–ով ցածր է 2024թ․–ի նոյեմբերի նույն ցուցանիշից։