Հայաստանի համախառն պահուստները դեկտեմբերին աճել են՝ մինչև 5,1 մլրդ դոլար՝ ապահովելով ներմուծման 4,1 ամսվա ծածկույթ․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 հունվարի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանի համախառն պահուստները դեկտեմբերին աճել են շուրջ 500 մլն դոլարով՝ հիմնականում բնակարանային բարեփոխումների հետ կապված դրամաշնորհների և վարկերի հաշվին, ինչի արդյունքում ընդհանուր պահուստները հասել են 5,1 մլրդ դոլարի։ Այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – December 2025» զեկույցում։
«Սա երբևէ գրանցված ամենաբարձր մակարդակն է և համարժեք է 4,1 ամսվա ներմուծմանը», — ասվում է հետազոտության մեջ։
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները 2025 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ կազմել են 5,086.3 մլն դոլար՝ նոյեմբերի 4,609.9 մլն դոլարի դիմաց։
ՀԲ հետազոտության մեջ նշվում է նաև, որ դեկտեմբերին դրամի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ միջինում չնչին ամրապնդվել է նախորդ ամսվա համեմատ։ Դեկտեմբերին դրամը դոլարի նկատմամբ արժևորվել է 3,8%-ով (տարեկան կտրվածքով), իսկ եվրոյի և ռուբլու նկատմամբ արժեզրկվել է համապատասխանաբար 7,6%-ով և 26,2%-ով։
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2025 թվականի դեկտեմբերին դոլարի նկատմամբ դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 381.5 դրամ։