ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Անհուսալի վարկերի մասնաբաժինը համակարգում նվազման միտում ունի։
Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Դանիել Ազատյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե նախկինում անհուսալի վարկերը կազմում էին մոտ 5 %, ապա հիմա դրանք 2%-ից էլ ցածր են։
ՀԲՄ նախագահը տեղեկացրեց նաև, որ կառավարության մշակած՝ անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց աջակցության ծրագրից օգտվել է 8000 մարդ, ինչը քիչ է սպասվածից։
Ազատյանի խոսքով՝ պետք է որոշակի իրազեկման և տեղեկացման աշխատանք կատարվի, որպեսզի մարդիկ այդ հնարավորությունից օգտվեն։
Ծրագրի մասին
ՀՀ կառավարությունը 205 միլիոն դրամ է հատկացրել անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց տնտեսական գործունեությունը վերակագնելու ծրագրի շարունակականությունն ապահովելու համար։ Սահմանված ծրագրի շրջանակում աջակցություն է տրամադրվում այն անհատ վարկառուներին, որոնց վարկերը 3 կամ ավելի տարի դասակարգվել են որպես անհուսալի։ Միևնույն ժամանակ մայր գումարը չի գերազանցում 1 մլն դրամը կամ դրան համարժեք արտարժույթը։
Ծրագրի շրջանակում շահառուին տրամադրվում է ֆինանսական աջակցություն՝ իր աշխատավարձից և համարժեք վճարումներից (ներառյալ քաղաքացիական պայմանագրերով ստացված եկամուտները) հաշվարկված եկամտային հարկի 100%-ի չափով։
Այդ միջոցներն ուղղվում են անհուսալի վարկային պարտավորությունները մարմանը։ Աջակցությունը տրամադրվում է ոչ ավելի, քան 24 ամիս ժամկետով՝ սկսած անձին շահառու ճանաչելուց հաջորդող ամսվա առաջին օրվանից, բայց ոչ ավելի, քան մինչև անհուսալի վարկի լրիվ մարումը, որոշմամբ սահմանված հիմքերով աջակցության դադարեցումը կամ օրենքով նախատեսված հիմքերով պարտավորության դադարեցումը։