ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2025 թվականի վերջի աճել է մինչև 7.9 տրիլիոն դրամ՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի 6.4 տրիլիոն դրամի համեմատ։
Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի բանկերի միության ղեկավար Դանիել Ազատյանը։
Նրա տրամադրած տվյալների համաձայն՝ վարկային ներդրումների կառուցվածքում ամենամեծ տեսակարար կշիռը՝ 23.2%-ը, բաժին է ընկնում սպառողական վարկերին՝ 1.8 տրիլիոն դրամ (աճը՝ 29.6%՝ 2024 թվականի համեմատ): Միաժամանակ, 21.3%-ը կամ 1.7 տրիլիոն դրամը կազմում են հիփոթեքային վարկերը (աճը՝ 13.2%), շինարարության ոլորտը՝ 11% (859.9 միլիարդ դրամ, աճ՝ 30.2%), իսկ սպասարկման ոլորտի վարկերը և այլ վարկերը՝ 10.7% (836.8 միլիարդ դրամ, աճ՝ 28.4%):
Ըստ ՀԲՄ-ի՝ առևտրի ոլորտի վարկերը կազմել են ընդհանուր վարկային ներդրումների 9.4%-ը (ծավալը՝ 732,6 միլիարդ դրամ, աճը՝ 16.1%), արդյունաբերության ոլորտում՝ 9.3% (ծավալը՝ 728.3 միլիարդ դրամ, աճը՝ 25.2%), գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 5.2% (ծավալը՝ 404.5 միլիարդ դրամ, աճը՝ 17.6%)։
Ազատյանի խոսքով՝ վարկերի կեսը՝ 49%-ը տրամադրվել է ֆիզիկական անձանց (3.7 տրիլիոն դրամ), 45%-ն ուղղվել է տնտեսությանը (3․4 տրիլիոն դրամ), իսկ 6%-ը՝ այլ ֆինանսական կազմակերպություններին (416 միլիարդ դրամ):
Անցյալ տարի գրանցվել է դրամով տրամադրված վարկերի մասնաբաժնի աճ։ Այսպես, 2020 թվականին դրամային և արտարժույթային վարկերի հարաբերակցությունը կազմել է 50%-50%-ի դիմաց, իսկ 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ դրամային վարկերի մասնաբաժինը աճել է մինչև 66%։
Ներկայումս Հայաստանում գործում է 17 առևտրային բանկ։ ($1 –377,67 դրամ)